Majówka 2024 w Poznaniu. Co ciekawego można robić w mieście?

W tym roku majówka idealnie się wpasowała w kalendarzu w plany wypoczynkowe, dzięki czemu wielu Polaków wykorzystując tylko jeden dzień urlopu (2 maja), może się cieszyć wolnym od środy do niedzieli. Co przed długi weekend majówkowy będzie się działo w Poznaniu? Gdzie warto iść i co zobaczyć?

Majówka początkowo oznaczała wycieczkę poza miasto, organizowaną w maju. W trakcie wyjazdu odbywały się spotkania towarzyskie, tańce i zabawy. Obecnie majówkę rozpatruje się jako czas wolny, spędzony w okresie świąt majowych (Święto Pracy, Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja).

1 maja, czyli Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej. W Polsce świętowane od 1950 roku jest dniem wolnym od pracy. Swoje 10-lecie celebrować będzie Brama Poznania, która już od pierwszego dnia maja zaprasza do siebie na różnorodne atrakcje. Od spacerów tematycznych, ekspozycje po warsztaty i koncerty. Pełen program majówki w Bramie Poznania prezentujemy w osobnym artykule.

Koncerty

W tym samym dniu rozpocznie się „Majówka nad Rusałką”, czyli dziewięć koncertów i trzy różne gatunki muzyczne na „Scenie nad Rusałką” przy ul. Golęcińskiej 27. Start o godz. 17. Pierwszy dzień zainauguruje Zuta. To poznański duet (Zuta Lipowicz i Maks Mikulski), który łączy taneczne beaty z gitarami i klimatem muzyki lat 80. Następnie na scenę wyjdzie krakowski zespół Lor. To cztery utalentowane dziewczyny, których muzyka bawi, ale też porusza. Występowały już na tak znanych festiwalach, jak: „Open’er Festival”, „OFF Festival”, „Orange Warsaw Festival”. Zespół uczestniczył też w kreowaniu ścieżki dźwiękowej do filmu „Chłopi”.Na zakończenie dnia wystąpi Dawid Tyszkowski, czyli autor tekstów i kompozytor, który w 2022 roku wydał debiutancką EP-kę „Nadal nie śpię”.

Drugiego maja koncertowanie nad Rusałką otworzy Aljas. Raperka komentująca współczesną rzeczywistość, którą często ujmuje w krzywym zwierciadle. Inspiruje się nowojorską sceną hip-hopu, którą przenosi na lokalny grunt. Wystąpiła m.in. na pierwszej edycji festiwalu „Great September” w Łodzi, zapewniają sobie miejsce na „OFF Festival 2023”. Następnie na scenę wyjdzie bydgoski Proseko, którego inspiruje jazz i rap. A na koniec pojawi się RAU Performance, czyli jeden z bardziej charakterystycznych wykonawców w polskiej muzyce. Nie tylko rapuje od dekady, ale też produkuje własne bity. Ostatnio wydał już trzeci, niezależny solowy album pt. „Mieszane uczucia”. Jak w poprzednich materiałach, najnowszy charakteryzuje się poczuciem humoru i nieszablonową wyobraźnią.

3 maja nad Rusałką dominować będzie elektronika. Projekt Sarpata zaprezentuje muzykę techno, później warszawski duet Rysy (Wojciech Urbański i Łukasz Stachurko) zagrają melancholijne, ale taneczne i chwytliwe melodie. A na koniec wyjdzie Beskres, czyli dwóch z trzech przedstawicieli zespołu KAMP!. DJ-ski skład reprezentuje, jak sam to określa „romantich techno”. W porównaniu do poprzednich dni, 3 maja koncerty rozpoczną się nie o godz. 17, ale o godz. 19. Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy.

Obchody na pl. Wolności

3 maja odbędą się tradycyjne też obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Obchody odbędą się na pl. Wolności w godzinach od około 11 do 13. Wcześniej odprawiona zostanie msza święta w poznańskiej farze. Jak wyglądają obchody? Koncert gra Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, następnie odbywa się główna uroczystość z odegranym hymnem państwowym. Podnoszona jest biało-czerwona flaga i odczytywana preambuła do Konstytucji 3 Maja. Żołnierze oddają salwę honorową, a następnie przemówienie wygłasza prezydent Poznania. Swoje pododdziały wystawiają m.in. Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej,  31. Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, policja, służba więzienna oraz straż pożarna. Uroczystości na placu Wolności kończy defilada pododdziałów. Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja dla zwiedzających otwierany jest też Kopiec Wolności nad Jeziorem Maltańskim. W związku z obchodami w rejonie pl. Wolności i ulic sąsiednich wprowadzone są czasowe zmiany organizacji ruchu.

Nad Wartą tłumy ludzi…

W weekend przed majówką swoją działalność wznowiły nadwarciańskie miejscówki. KontenerART to jedno z najpopularniejszych miejsc nad Wartą. Organizowane są tam różnorodne koncerty, jam sessions, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe, targowiska i tańce. Kolejne miejsca, które się otworzyło to „Nurt”, czyli miejscówka przy rejonie mostu Królowej Jadwigi. W tym roku na mieszkańców czeka nowa przestrzeń. Unowocześnieniu uległą też wizualizacja graficzna. Nurt słynie z muzyki elektronicznej i aktywności sportowych. Sezon rozpoczęła też „Działka”. To miejsce przy Warcie, w okolicy mostu Lecha, w rejonie Winograd i ogródków działkowych. Na mieszkańców Poznania czekają leżaki z muzyką na żywo w tle, zajęcia sportowe i stand-up.

Co jeszcze na majówkę?

W czasie majówki, 3 i 4 maja na pl. Wolności od godz. 22 odbędzie się „Silent na Wolności”. To taneczna impreza w centrum miasta. Każdy z uczestników dostaje słuchawki bezprzewodowe i wspólnie słuchają muzyki i tańczą. Na majówkę przygotowano też trzy dni podróżowania na pokładzie specjalnego pociągu ciągniętego na odcinkach przez różne typy lokomotyw – czeską lokomotywę elektryczną serii EP05 oraz polską lokomotywę spalinową serii SU45. Wyjazd z dworca Poznań Główny. W ten sposób odwiedzić można nadmorski kurort tj. Ustkę, a także Słupsk. Poza tym do Wolsztyna (na kolejną edycję Parady Parowozów), do Nowejwsi Mochy i Zbąszynia, a także do Wągrowca, Gołańczy i Wrocławia. Będzie też okazja do zwiedzenia Poznania z perspektywy linii kolejowych na terenie i wokół miasta, w tym z towarowej obwodnicy.

Pociąg oprócz historycznej lokomotywy zestawiony będzie także z historycznych wagonów pasażerskich z lat 70. XX wieku – przedziałowych wagonów 1 i 2 klasy oraz wagonu barowego WARS. Przy dużej frekwencji organizatorzy włączą także dodatkowe wagony 2 klasy w barwach przewoźnika PKP Intercity. Szczegóły i rezerwacja biletów na naszej stronie internetowej turkol.pl.

Natomiast Stowarzyszenie Pasjonaci Podziemi zapraszają w sobotę, 4 maja od godz. 12 do 20 do Fortu VI. To szansa na zapoznanie się z tą budowlą, poznanie jej historii i opiekuna, który wkłada swój czas wolny i pasje w utrzymanie tego obiektu zgodnie z duchem fortecznym. Dodatkowo planowana jest grochówka oraz kiełbasa do nabycia w Forcie. Wejście stanowi datek na wyposażanie obiektu – 20 zł (15 zł ulgowy) zbierany przy bramie do Fortu od godziny 11.45. Bez zapisów, wystarczy przyjść w dowolnym momencie. Zorganizowane wycieczki natomiast o godz. 13, 15, 17 i 19.

2

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl