Licealiści dyskutują o nowych ideach. Dlaczego wybrali weganizm i czy każdy morderca otrzymuje listy miłosne?

Młodzi ludzie dyskutują o nowych ideach i zachęcają do zainteresowania się światem wokół nas. 7 czerwca w II Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu odbyła się konferencja TEDxIILOPoznań.

W piątek, 7 czerwca, w II Liceum Ogólnokształcącym odbyła się konferencja TEDxIILOPoznań, której hasło przewodnie brzmiało „UNDER THE LENS”, czyli „POD OBIEKTYWEM”. Licealiści już po raz piąty mieli okazję przedstawić w ten sposób swoje zdanie na istotne dla nich tematy. Zachęcali przy tym do dyskusji. Zwrócili swoim rówieśnikom uwagę na kwestie, które w życiu codziennym dotykają ich najbardziej. Zadawali trudne pytania i poszukiwali na nie odpowiedzi. A wszystko po to aby lepiej zrozumieć świat.

fot. wPoznaniu.pl

Tematami poruszonymi na tegorocznej edycji TEDxIILOPoznań były m.in. weganizm i to dlatego ludzie się na niego decydują. Była również mowa o astrofizyce i jej znaczeniu dla świata. Podjęto także temat miłości, a dokładniej tego czy i dlaczego mordercy otrzymują od swoich fanów listy miłosne.

– Biorę udział w tym wydarzeniu po raz trzeci. Dwa lata temu po raz pierwszy stanąłem na tej scenie, wówczas jako prelegent – mówi Jakub Dobosiewicz, uczeń II LO, jeden z organizatorów konferencji. – Zainteresowało mnie to, że mogłem mówić o ideach, które są dla mnie ważne. Najwspanialsze w TEDx jest to, że jest to platforma, dzięki której młode osoby mogą podzielić się tym co jest dla nich ważne. Mogą opowiedzieć o swoich doświadczeniach i przemyśleniach – dodaje.

Prelekcje są bardzo różnorodne. Poruszone są w nich kwestie typowo naukowe, ale i takie związane ze sztuką, czy codziennością.

– Zuzia będzie mówiła o procesie powstawia i umierania gwiazd – przedstawia swoje koleżanki Dobosiewicz. – Marcelina opowie o weganizmie przez pryzmat swojej historii. Milena opowie o doświadczeniu choroby kogoś bliskiego. To bardzo osobiste historie. Ja dwa lata temu mówiłem o kanonie lektur i o tym, że powinien być bardziej dostosowany do współczesności – wspomina.

Uczniowie zgłaszają swoje propozycje tematów na początku roku szkolnego. Różnorodność tematów jest jednym z warunków licencji, którą otrzymuje II LO od organizacji TED.

fot. wPoznaniu.pl

– To super, że szkoła zgadza się na takie inicjatywy, że tworzy przestrzeń do wypowiedzi dla uczniów. W ubiegłym roku byłam prelegentką, w tym jestem organizatorką – mówi uczennica Eliza, współorganizatorka TEDxIILOPoznań.

Czytaj także: Ruszają „Fajne wtorki” aby wspólnie i twórczo spędzać czas | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl