Lekarze i apteki czynne podczas świąt [LISTA PLACÓWEK]

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, miłości i wspólnego spędzania czasu z najbliższymi. Niemniej jednak nawet w te wyjątkowe chwile, zdrowotne niespodzianki mogą zdarzyć się niespodziewanie. Warto zatem wiedzieć, gdzie szukać pomocy medycznej w razie nagłych przypadków, zwłaszcza w nocy, w święta i dni wolne.

W trakcie świąt poradnie lekarzy rodzinnych i specjalistów są zazwyczaj nieczynne. Niemniej jednak, w przypadku nagłych sytuacji, pomoc można uzyskać w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz niektórych Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Dodatkowo, istnieje możliwość skorzystania z usług otwartych aptek. Warto sprawdzić, gdzie można uzyskać pomoc zdrowotną i znaleźć otwarte apteki w trakcie świąt Bożego Narodzenia w Poznaniu i jego okolicach.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna stanowi podstawowe świadczenie lekarskie, które dostępne jest dla mieszkańców przez całą dobę w dni wolne i święta oraz w dni powszednie w godzinach od 18:00 do 8:00 rano.

W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia możliwe jest osobiste skorzystanie z dowolnego punktu pomocy doraźnej, bez względu na miejsce zamieszkania. W sytuacji konieczności zamówienia wizyty domowej obowiązuje rejonizacja, co oznacza konieczność skontaktowania się z punktem opieki zdrowotnej obsługującym dany rejon. Dzięki tym zasadom pacjenci mają łatwiejszy dostęp do pomocy medycznej, niezależnie od godziny czy miejsca zamieszkania.

Pomoc doraźna Poznań – gdzie punkty nocnej i świątecznej opieki medycznej?

W Poznaniu istnieją specjalne punkty nocnej i świątecznej opieki medycznej, które świadczą pomoc doraźną w sytuacjach nagłych. W razie potrzeby, możesz skorzystać z następujących placówek:

 • Centrum Medyczne HCP Sp. z o.o. NZOZ Centrum Medyczne HCP Lecznictwo Ambulatoryjne, przy ul. 28 Czerwca 1956 (numer telefonu 61 227 41 88)
 • Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka, przy ul.  Adama Wrzoska 1 (numer telefonu 61 616 20 15)
 • Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Poznaniu przy ul. Szajska 3 (numer telefonu 61 873 90 81)
 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu, przy ul. Grunwaldzka 16 (numer telefonu 61 669 82 07)
 • Szpital Miejski im. Franciszka Raszei, przy ul. Mickiewicza 2( numer telefonu 61 307 12 75)
 • Poznański Ośrodek Specjalistyczny Usług Medycznych, przy ul. Al. Solidarności 36 (numer telefonu 61 647 77 15)
 • Szpital Wojewódzki w Poznaniu, przy ul. Juraszów 7 (numer telefonu 61 821 22 07)
Szpital Miejski im. Franciszka Raszei / fot. Łukasz Gdak

Apteki w Poznaniu czynne w święta

W przypadku potrzeby zakupu lekarstw w czasie świąt, w Poznaniu dostępne są apteki dyżurujące. Oto ich lista:

 • „Dbam o Zdrowie” przy ul. 23 Lutego 18
 • „Winogradzka” na os. Przyjaźni w paw. 141
 • „Dom Leków Na Gwarnej” przy ul. Gwarnej 5/2
 • „Pamiątkowa” na os. Czecha 79.
 • „Wielkopolska” przy al. Solidarności 36
 • „Dr. Max” przy ul. Piątkowskiej 87A, ul. Głogowskiej 120 oraz przy ul. Marcelińskiej 80

Apteki dyżurujące pozostają otwarte, umożliwiając zakup niezbędnych leków również w okresie świątecznym.

Całodobowa darmowa infolinia 

Całodobowa i bezpłatna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o numerze 800 190 590 jest dostępna przez 24 godziny na dobę, również w trakcie Świąt Bożego Narodzenia. Konsultanci infolinii NFZ są do dyspozycji pacjentów, gdzie bezpłatnie udzielą wszelkich potrzebnych informacji dotyczących pomocy medycznej w okresie świątecznym.

Jeśli skorzystasz z numeru infolinii NFZ, 800 190 590, otrzymasz bezpłatne informacje dotyczące najbliższego szpitala, punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz apteki dyżurującej. Konsultanci służą pomocą, zapewniając wsparcie i kierując do odpowiednich placówek medycznych, nawet w trakcie Świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj także: Z tych zajęć seniorzy będą mogli skorzystać za złotówkę

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl