Łejery zbierają na szkołę w Tanzanii

40-tysięczny obóz dla uchodźców, który przekształca się w miasto, ponad 300 dzieci, które czekają na rozpoczęcie nauki i 150 tys. złotych, których brakuje, aby dokończyć szkołę w Ulyankulu, w Tanzanii. Ludzie z poznańskiej szkoły Łejery i fundacji Wayair Foundation (Fundacja „U Łejerów”), rozpoczynają zbiórkę pieniędzy na dokończenie wioski edukacyjnej.

W wiosce edukacyjnej będą, 4 sale w których będzie uczyć się 300-tu uczniów oraz ośrodek szkolenia nauczycieli a przede wszystkim teatr, który m.in. posłuży do realizowania autorskiego programu nauki języka angielskiego poprzez zabawę w teatr. Program teatralny, który będzie tam realizowany, stworzony został przez Jerzego Hamerskiego i Elżbietę Drygas z poznańskiej szkoły podstawowej „Łejery”.

fot. materiały prasowe

– Inicjatywa narodziła się dwa lata temu. Nawiązaliśmy kontakt z tanzańskim oddziałem Caritas, który wskazał nam działkę idealną pod budowę ośrodka. Zaangażowaliśmy świetnych architektów, którzy wolontaryjnie zaprojektowali wioskę oraz meble i doglądali pierwszych działań na placu budowy. Uzyskaliśmy wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które pozwoliło nam sfinansować część prac na pierwszym etapie. Resztę zebraliśmy podczas zbiórek, w które zaangażowali się nasi przyjaciele. Wybudowaliśmy już kilka klas, które wyposażyliśmy w biurka i krzesła oraz toalety. Ponad połowa budowy za nami. Powstał już najważniejszy z budynków – teatr, czyli serce szkoły. Jednak w tym roku musimy wybudować jeszcze cztery klasy lekcyjne, aby ponad 300 dzieci mogło rozpocząć naukę w szkolę podstawowej. A do tego potrzebujemy wsparcia finansowego. Bez niego nie uda nam się dokończyć budowy — mówi Aneta Sadowska – Wojak Prezeska Fundacji Wayair Foundation.

fot. materiały prasowe

Zbiórka na platformie croudfundingowej Polak.Potrafi.pl rusza 27 marca: http://www.polakpotrafi.pl/projekt/u-lejerow-w-afryce. Na wpłacających czekają nagrody: przedmioty przywiezione przez członków Fundacji z Tanzanii.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl