O 70 km/h za szybko

Policjanci z drogówki zatrzymali prawo jazdy 27-letniemu motocykliście, który w terenie zabudowanym, przekroczył prędkość o 73 km/h. Kierowca został ukarany mandatem oraz 10 punktami. Dobra pogoda zaczyna niebezpiecznie wpływać na sytuację na drogach. 

Policjanci zauważyli motocyklistę, który poruszał się z dużą prędkością. Pomiar wykazał, że rozpędzony jednoślad jechał z prędkością 123 km/h w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do „pięćdziesiątki”.

Kierowca został zatrzymany do kontroli drogowej. Okazało się, że to 27-letni mieszkaniec Kalisza. Policjanci w związku rażącym przekroczeniem dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym, aż o 73 km/h nałożyli na motocyklistę mandat karny. W związku z wykroczeniem na jego konto wpłynęło również 10 punktów karnych – relacjonuje policja

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę, o każdym ujawnionym przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h). Na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązuje kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany podczas kontroli drogowej.

Istotne jest, iż 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu – starosty.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl