Jest finansowanie na S11. 300-kilometrowy odcinek powstanie w Wielkopolsce

Rada Ministrów przyjęła Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych. Właśnie w ramach tego programu, dofinansowanie uzyskała droga S11. Aż 300 kilometrów tej trasy przebiegnie przez Wielkopolskę.

Ponad 290 miliardów zł na polskie drogi

Jak podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki, Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych to największy w historii Polski taki program – wart ponad 290 miliardów złotych. Według premiera jest niezwykle istotny, bo zakłada powstanie sieci liczącej ponad 8 tysięcy kilometrów nowoczesnych dróg. Z nich będą korzystały kolejne pokolenia Polaków.

S11 połączy Pomorze ze Śląskiem

Jedną z ważnych inwestycji, które w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych uzyskały dofinansowanie, jest długo wyczekiwana droga S11. W Wielkopolsce jej nowe odcinki mają prowadzić od Szczecinka przez Poznań, Piłę, Kórnik, Ostrów Wielkopolski do Kępna. Powstaną także obwodnice Ujścia i Piły, Obornik oraz Tarnowskich Gór. Dodatkowo zaplanowano przebudowę drogi krajowej nr 25 na odcinku od Ostrowa Wielkopolskiego do Konina. Ogólnie S11 ma połączyć Pomorze Środkowe z aglomeracją Śląską (przez Poznań).

To ogromna inwestycja dla naszego regionu

Trasa będzie miała ponad 600 kilometrów długości, z czego aż 300-kilometrowy odcinek powstanie w Wielkopolsce. Jak podkreśla poznański poseł PiS, działający w parlamentarnym zespole ds. budowy dróg ekspresowych S6 i S11 Bartłomiej Wróblewski: To największa inwestycja w ostatnich dziesięcioleciach w naszym regionie. Tylko część wielkopolska będzie kosztować ponad 13 mld złotych.

Nie tylko S11

Przyjęty przez Radę Ministrów Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych obejmuje finansowanie wielu dróg w całym kraju. Poza S11 to także droga S5 od Grudziądza do Ostródy, to „duża” obwodnica Warszawy – S50, a także trasa S10 od Szczecina do Warszawy przez Wałcz, później Bydgoszcz, Toruń i Płock.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl