Ławeczka — pomnik studentów

Po pomnikach-ławeczkach prezentujących założycieli Wszechnicy Piastowskiej przyszedł czas na uhonorowanie studentów. Ławeczka prezentująca studenta i studentkę stanęła przed DS „Hanka” przy al. Niepodległości.

Lokalizacja pomnika jest nieprzypadkowa. Akademik „Hanka” mieści się w centrum miasta i jest najstarszym poznańskim domem studenckim.

– Chcieliśmy ulokować ławeczkę w miejscu pięknym, uczęszczanym przez mieszkańców Poznania, należącym do Uniwersytetu, do całej jego społeczności, bez względu na przynależność wydziałową. To pomnik wszystkich studentek i studentów. Liczę, że pięknie wrośnie w panoramę Poznania jako miasta akademickiego i będzie żył jako miejsce spotkań, pamiątkowych fotografii, miejsce charakterystyczne i lubiane – mówi Prorektor UAM ds. studenckich, prof. Bogumiła Kaniewska.

Autorem projektu jest artysta rzeźbiarz Roman Kosmala. Jej podłoże wykonano z szarego, polerownego granitu strzegomskiego, odlew powstał z brązu. Studentka trzyma w ręku laptop, student książkę, na której widnieje cytat. Są to słowa pierwszego Rektora Uniwersytetu Poznańskiego, prof. Heliodora Święcickiego, które kierował właśnie do studentów: „Strzeżcie się szarzyzny życia, w którym nie ma wielkich ukochań i słońc wielkich”.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl