Festiwal pełen piasku

Takiego festiwalu jeszcze w Poznaniu nie było. 500 ton piasku, 10 artystów i 8 wyjątkowych dzieł sztuki. Tak będzie wyglądał pierwszy Festiwal Rzeźby Piaskowej, który odbędzie się w lipcu w stolicy Wielkopolski.

Festiwal rozpocznie w połowie lipca, ale już teraz na Termach Maltańskich można poczuć przedsmak imprezy. Powstała tam rzeźba zapowiadająca wydarzenie. Przez trzy dni pracowały nad nią dwie artystki, zużywając ponad 40 ton piasku.

Sam festiwal rozpocznie się 15 lipca i potrwa do końca sierpnia. W festiwalu weźmie udział 10 rzeźbiarek z całej Polski, które będą miały do dyspozycji aż 500 ton piasku. Artystki stworzą 8 rzeźb, wysokich nawet do 3 metrów. Na każdą z nich zużyją po kilkadziesiąt ton specjalnie przygotowanego materiału. Aby dzieła były stabilne, piasek musi zostać wcześniej odpowiednio zagęszczony — w Poznaniu w trosce o środowisko rzeźbiarki będą do tego używać wyłącznie wody.

Motyw przewodni wydarzenia również związany będzie z ekologią: twórczynie skupią się w swoich dziełach na gatunkach zagrożonych wyginięciem. Prace nad rzeźbami rozpoczną się 15 lipca na Termach Maltańskich i potrwają do 23 lipca. Przez cały ten czas poznaniacy będą mogli codziennie podziwiać artystki tworzące piaskowe dzieła sztuki. Same rzeźby będzie można podziwiać do końca sierpnia.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl