Do Poznania przyjadą artyści z różnych zakątków świata. Ponad 100 bezpłatnych letnich wydarzeń w mieście

Ponad 100 bezpłatnych wydarzeń kulturalnych odbędzie się na 16 osiedlach w Poznaniu w ramach 8. edycji imprezy „Lato z Estradą”. Na miejscu będzie można obejrzeć filmy i spektakle, uczestniczyć w warsztatach, a także poznać kulturę Wschodu. Wydarzenie to współtworzą artyści z różnych zakątków świata.

Już niedługo rozpocznie się ósma edycja imprezy „Lato z Estradą”, czyli cyklu nieodpłatnych wydarzeń dla mieszkańców peryferyjnych dzielnic Poznania. Organizatorom zależy na dotarciu do każdego, aby uczestnicy mogli poznać różne kultury świata, mając je dosłownie na wyciągnięcie ręki.

– Wydarzenia odbywające się w ramach „Lata z Estradą” to szansa na poznanie sztuki i obyczajowości wielu krajów bez konieczności wyjeżdżania ze swojego codziennego zakątka. Tegoroczny program zasilają artyści pochodzący m.in. z Białorusi, Chin, Gruzji, Iranu, Syrii i Ukrainy – tłumaczą organizatorzy akcji z Estrady Poznańskiej. 

Lato z Estradą / fot. Miasto Poznań

Poznaj kulturę wschodu

W tym roku „Lato z Estradą” odbywa się pod hasłem „Podróże po kulturze: kierunek wschód”. To kontynuacja cyklu zainaugurowanego dwa lata temu. Program obfituje w różnorodne warsztaty, takie jak Tai Chi, origami, malowanie na drewnie, czy wyplatanie dywanów. Ponadto uczestnicy dowiedzą się jak stworzyć ziołowe kadzidła, wianki świętojańskie, tradycyjne ozdób ze słomy i wschodniosłowiańskie lalki – motanki. Nie zabraknie również zajęć rękodzielniczych związanych z kulturą naszych wschodnich sąsiadów, jak ukraińskie wycinanki czy malarstwo. Uczestnicy będą mieli szansę zgłębić tajniki sari, bindi, masala, jogi oraz spróbować hinduskiej herbaty. Zainteresowani będą mogli nauczyć się odbijać wzory techniką sitodruku. Członkowie Stowarzyszenia Lepszy Świat opowiedzą o swoich doświadczeniach z nepalskimi uczniami i nauczycielami w górskiej szkole w Bakrang 6. Przybliżą również koncepcję wolonturystyki i wprowadzą podstawy języka nepalskiego.

Dzieci mogą liczyć na atrakcje, takie jak odkrywanie azjatyckiej dżungli z pandą, budowanie własnego Muru Chińskiego oraz gry inspirowane tradycjami Indii. Przygotowano dla nich także spektakle nawiązujące do baśni z Bliskiego Wschodu oraz japońskich i indonezyjskich legend.

Koncerty w ramach wydarzenia obejmują występy artystów z Chin, Syrii, Iranu, a także muzykę japońskich kompozytorów, w tym utwory ze Studia Ghibli, anime, kołysanki i tradycyjne pieśni.

W kinie plenerowym będzie można obejrzeć filmy takie jak: „Kłamstewko”, „Parasite”, „Niedźwiedzie nie istnieją”, „Kwiat wiśni i czerwona fasola”, „Lato”, „Pacifiction” oraz „Poprzednie życie”.

fot. Miasto Poznań

Gdzie i kiedy odbędą się letnie wydarzenia?

Wakacyjne, bezpłatne wydarzenia będą miały miejsce na 16 poznańskich osiedlach: Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Fabianowo-Kotowo, Głuszyna, Grunwald Południe, Kiekrz, Krzyżowniki-Smochowice, Ławica, Naramowice, Piątkowo, Piątkowo Północ, Starołęka-Minikowo, Strzeszyn, Świerczewo, Szczepankowo – Spławie – Krzesinki, Wola i Żegrze.

Inauguracja cyklu nastąpi 27 czerwca, a program trwać będzie do 31 sierpnia. Więcej o programie można dowiedzieć się [TUTAJ].

Czytaj także: Wytworna moda i dawne zwyczaje. To wydarzenie przyciąga ludzi z całej Polski

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl