Kultowa kawiarnia Kociak zmienia nazwę? Teraz to będzie Psiak

O informacji napisali przedstawiciele kawiarni w social mediach. To oczywisty żart na prima aprilis. Przypominamy, czym jest dzień żartów.

W Wielkanoc informowaliśmy o hejcie, który spotkał właściciela kawiarni Kociak. Pisał on na oficjalnym profilu o tym, że pomimo jego działalności na rzecz potrzebujących, spotyka się często z hejtem i nienawiścią w sieci. Oskarżono go o lansowanie własnej osoby. Więcej o tym można przeczytać TUTAJ.

Zamiast Kociaka będzie Psiak

1 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny jest też prima aprilis, czyli „dzień żartu”. Postanowił to wykorzystać poznański zespół Kociaka.

„W związku z równouprawnieniem zwierząt, po wielu apelach miłośników zwierząt. Podjęliśmy decyzję, że po ponad 60 latach nazwa kawiarni „KOCIAK” zostaje od dzisiaj zmieniona na nazwę „PSIAK”.

Naszym celem nigdy nie było i nie jest wywyższanie jakiekolwiek zwierzęcia. W imieniu właścicieli i całego zespołu przekazujemy przeprosiny każdemu zwierzakowi, który mógł się poczuć dotknięty i pominięty. Zespół Kawiarni Kociak” – czytamy w oficjalnym poście.

fot. Kawiarnia Kociak – legenda Poznania

Zmieniło się też zdjęcie profilowe kawiarni z napisu „Kociak” na „Psiak”. Jest to oczywisty żart prima aprilisowy, dlatego poznaniacy nie powinni przyzwyczajać się do nowej nazwy.

Czym jest prima aprilis?

W pierwszy dzień kwietnia w wielu krajach na całym świecie jest prima aprilis. To dzień znany z kawałów, psikusów i żartów. Opowiada się zmyślone, dowcipne historie lub robi psikusy innym osobom.

W Polsce ma swoje korzenie w XVI wieku. Wówczas dotarł do kraju nadwiślańskiego z Europy Zachodniej. Już w XVII wieku był uznawany za „modę staroletnią”. Obchodzono go w sposób zbliżony do dzisiejszego. Nawet w najwyższych kręgach państwowych obowiązywała zasada unikania ważnych spraw tego dnia, o czym świadczy przykład antytureckiego sojuszu z 1683 roku. Ten antydatowano na 31 marca, aby uniknąć daty prima aprilis.

W Anglii prima aprilis nosi nazwę „Dnia Głupców” i jest obchodzony do południa. W Szkocji to „Polowanie na głupca”, a na Litwie „Dzień kłamcy”, zaś w Portugalii „Dzień kłamstwa”. We Francji dzień określono jako „Dzień kwietniowej ryby”, a w Rosji „Dzień śmiechu”. W Hiszpanii nazwano go „Dniem Niewiniątek”, ale obchodzony jest nie 1 kwietnia, a 28 grudnia.

Przypominamy, więc, że 1 kwietnia w sieci można znaleźć wiele żartów, które celowo wprowadzają w błąd, starając się nabrać odbiorców.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj też: Z zaplecza fortyfikacji zrobili restaurację

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl