Kto zostanie honorowym obywatelem Poznania?

Miejscy radni chcą uhonorować prezeskę Związku Polaków na Białorusi. Również nagrodzą zasłużonych dla miasta. 

W tym roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania ma otrzymać Andżelika Borys. To wieloletnia działaczka polonijna na Białorusi, od lat ścigana przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Kilkakrotnie skazywano ją na kary grzywny oraz aresztu (m.in.. dostała grzywnę 4,2 mln. rubli za organizowanie w Grodnie koncertu poznańskiego zespołu).

Andżelika Borys jest laureatką wielu nagród za walkę o demokrację i krzewienie polskiej kultury w warunkach reżimu łukaszenkowskiego.

Również wręczone zostaną tytuły „zasłużonych dla Miasta Poznania”. Wśród kandydatów jest Iwona Jabłońska (koszykarka), Janusz Heller (działacz Solidarności oraz działacz społeczny), Lech Konopiński (poeta, satyryk), Urszula Sipińska (piosenkarka, kompozytorka i pianistka).

Również nagrodę dostanie Fundacja Redemptoris Missio, która skupia się na niesieniu specjalistycznej pomocy medycznej i organizowanie wyjazdów personelu do krajów potrzebujących. Wolontariusze działający w imieniu Fundacji diagnozują i leczą pacjentów wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do osiągnięć nowoczesnej medycyny.

Uroczysta sesja Rady Miasta odbędzie się 29 czerwca w święto Patronów Miasta Piotra i Pawła.

Czytaj także: W Dachau odsłonięto tablicę honorowemu obywatelowi Poznania.

Yevhenii Hnatiuk
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl