Kosztuje niewiele, ale może uratować życie. Teraz można dostać go za darmo

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalnych po raz kolejny rozpoczyna rozdawać poznaniakom czujniki czadu. Miejscy najemcy mogą odebrać je w Punktach Obsługi Klienta ZKZL.

ZKZL co roku rozdaje mieszkańcom Poznania czujniki czadu. W ostatnich latach wydał aż 2000 czujników. W tym roku liczba ta wzrośnie, ponieważ zainteresowanie rozdawanymi czujnikami zawsze jest spore. To bardzo cieszy organizatorów akcji, ponieważ mogą one uratować zdrowie, a nawet życie.

Kto może dostać czujnik od ZKZL?

Czujniki mogą odebrać najemcy mieszkań komunalnych, którzy swoje lokale ogrzewają piecami węglowymi lub mają w domach „junkersy”, czyli gazowe ogrzewanie wody. Urządzenia czekają na odbiór w Biurze Obsługi Klienta przy ulicy Matejki albo w jednym z pięciu terenowych Punktów Obsługi Klienta. Czujniki są bezpłatne. Aby je odebrać, wystarczy potwierdzić zamieszkanie w konkretnym mieszkaniu.

Ważnym faktem jest to, że czujniki mają określony czas działania. Właściciele czujników, którym kończy się gwarancja, proszeni są wymianę urządzeń na nowe. Te również odebrać mogą w jednym z punktów.

Czym jest czad?

Czad to inaczej tlenek węgla, który nazywany jest „cichym zabójcą”. Każdego roku w wyniku zatrucia nim w Polsce umiera kilkadziesiąt osób. Czad jest tak groźny, ponieważ nie posiada smaku, zapachu ani barwy. Człowiek nie jest sam w stanie go odczuć, ponieważ nie szczypie w oczy, nie dusi w gardle.

Jego fizyczną właściwością jest to, że jest lżejszy od powietrza. Oznacza to, że zamkniętym pomieszczeniu gromadzi się przede wszystkim pod sufitem. Jest w stanie także przenikać przez ściany i stropy.

Co powoduje czad?

Tlenek węgla jest bardzo groźny dla człowieka. Zatruć można się nawet minimalną dawką czadu. To, że doszło do ulatniania się tego związku chemicznego, można poznać po silnym bólu głowy i wymiotach. Jeśli zauważy się u siebie lub u innego domownika te objawy, nie wolno ich ignorować. Szybko dochodzi bowiem do utraty przytomności, śpiączki, a nawet zgonu.

Jak chronić się przed ulatnianiem się gazu?

Najskuteczniejszą — i właściwie jedyną — metodą ochrony przed czadem jest zainstalowanie czujnika — takiego, jaki oferuje ZKZL.

Czytaj także: Śmierć młodego sportowca. Policja zatrzymała podejrzanego

Źródło: ZKZL

Weronika Rogowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl