Koniec oszukiwania na promocje? Ważne zmiany od nowego roku dla wszystkich kupujących

Sprzedawcy nie będą mogli już sztucznie zawyżać cen przed promocją. Zmieniają się także zasady reklamowania produktów, wydłuży się czas zwrotu w przypadku rzeczy używanych. Łatwiej będzie również walczyć z podwójną jakością produktów w różnych krajach.

NOWE REGULACJE

Od 1 stycznia 2023 roku w życie weszło wiele ważnych dla konsumentów regulacji. Z inicjatywy prezesa UOKiK wprowadzone zostały przepisy, które ułatwią walkę z takimi zjawiskami, jak na przykład fikcyjne promocje czy podwójna jakość produktów. Zmieniają się również zasady reklamowania produktów nowych i używanych.

KONIEC Z OSZUSTWAMI NA PROMOCJE

Każdy sklep, który ogłasza promocję lub wyprzedaż będzie zobowiązany, by oprócz aktualnej ceny produktu pokazać także najniższą z ostatnich 30 dni. Nie będzie więc możliwe sztuczne zawyżanie cen przed obniżkami. W przypadku szybko psujących się produktów sprzedawca musi uwidocznić cenę sprzed i po promocji.

NIE BĘDZIE RĘKOJMI

W przypadku reklamacji zmieni się nazewnictwo. Zamiast rękojmi będziemy mieć “odpowiedzialność za niezgodność towaru z umową”. Kupujący w pierwszej kolejności będzie mógł zarządzać naprawy lub wymiany towaru, a dopiero później możliwy będzie zwrot pieniędzy. Konsument będzie miał 2 lata na udowodnienie, że produkt był niezgodny z opisem już w momencie zakupu. Co więcej, sprzedawca będzie odpowiadał za wady przez 2 lata, nawet w przypadku rzeczy używanych.

PODWÓJNA JAKOŚĆ

Przedsiębiorcy nie będą mogli także oferować produktów jako identycznych, jak te sprzedawane w innych krajach Unii Europejskiej, jeśli będą się one różnić składem. Będą musiały być one tej samej jakości. W przeciwnym razie sprzedawca będzie musiał poinformować o tym konsumenta.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl