Kara za propagowanie teorii antynaukowych? Tego chcą izby lekarskie

Siedmiu prezesów okręgowych rad lekarskich wystosowało apel do ministra zdrowia oraz parlamentarzystów. Domagają się wprowadzenia ustawowego zakazu szerzenia poglądów sprzecznych z wiedzą medyczną. Ich działania są reakcją na zaplanowaną konferencję pt. „Czego ci lekarz nie powie”, której tematyka, według lekarzy, przeczy aktualnej wiedzy medycznej.

Prezesi izb lekarskich z Białegostoku, Kielc, Krakowa, Rzeszowa, Torunia, Wrocławia i Katowic podpisali apel w miniony weekend, w którym domagają się ustanowienia prawa zakazującego szerzenia teorii antynaukowych w kontekście medycznym. Ich głównym celem jest zapobieżenie promocji treści niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Inicjatywa powstała po zapowiedzi konferencji pt. „Czego ci lekarz nie powie”, która ma się odbyć w Gliwicach. Lekarze twierdzą, że tematyka wydarzenia przeczy wiedzy medycznej, dlatego postanowili zabrać głos w tej sprawie.

Propozycje zmian legislacyjnych

Lekarze proponują wprowadzenie ustawowego zakazu organizacji wydarzeń, podczas których głoszone są teorie niepoparte aktualną wiedzą medyczną. Ich celem jest wyeliminowanie przekazu szkodliwego dla zdrowia społeczeństwa.

Jednym z przykładów, który podnoszą, jest wzrost liczby odmów szczepień w Polsce. Zdaniem lekarzy, taka tendencja może prowadzić do nawrotu chorób zakaźnych, które uznano już za wymarłe. Dlatego chcą ograniczyć przekazywanie teorii niepopartych naukowo.

Opinia ekspertów

Specjaliści podkreślają, że każdy pacjent ma prawo do podejmowania decyzji dotyczących swojego zdrowia, ale musi mieć dostęp do rzetelnych informacji. Jednocześnie lekarze ostrzegają, że szerzenie teorii antynaukowych może mieć konsekwencje dla zawodowego życia lekarzy. Sądy lekarskie coraz częściej odejmują prawo wykonywania zawodu osobom promującym pseudonaukowe treści.

Miasto Gliwice przekazało, że nie identyfikuje się z treściami konferencji pt. „Czego ci lekarz nie powie” i nie jest jej organizatorem. Włodarze miasta podkreślili, że decyzja o wynajęciu obiektu została podjęta przez prywatny podmiot.

Gliwice są drugim planowanym miejscem konferencji „Czego ci lekarz nie powie”. Poprzednio umowę najmu obiektu wypowiedział jej organizatorom – po protestach m.in. środowisk lekarskich z Wielkopolski – właściciel Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Czytaj też: Minister zdrowia w Poznaniu. Zapowiedziała miliard zł dla służby zdrowia

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl