Ważne miejsce do walki z rakiem otwarte

Poradnie specjalistyczne, konsultacje interdyscyplinarne, duży oddział dzienny chemioterapii i sale operacyjne. Tak wygląda nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii. We wtorek 19 marca został uroczyście otwarty.

Wielkopolskie Centrum Onkologii rozbudowało się

W budynku znajdą się poradnie specjalistyczne oraz duży oddział dzienny chemioterapii, umożliwiający leczenie pacjentów w trybie ambulatoryjnym.

– Oddajemy im i kadrze medycznej 6,5 tysiąca metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni. Dziś możemy powiedzieć, że jest to cześć większego projektu obejmującego WCO oraz ośrodki w Pile i Kaliszu, które gwarantują leczenie wysokospecjalistyczne blisko miejsca zamieszkania. Projekt przybliżania i poszerzania opieki onkologicznej mieszkańcom Województwa Wielkopolskiego szacujemy na 220 mln złotych. Połowa, czyli 105 milionów pochodzi z budżetu z Województwa Wielkopolskiego, pozostała cześć to nowe fundusze unijne, które zostały odblokowane przez nowy Rząd. 10% to wkład własny WCO.” – powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Uroczyste otwarcie nowego budynku ambulatoryjnego w Poznaniu/ fot. Łukasz Gdak

Oprócz standardowych usług ambulatoryjnych, w budynku są sale do hemioterapii czy dodatkowe sale operacyjne. Zwiększa to efektywność działań medycznych oraz skraca czas oczekiwania na leczenie.

– Udzielanie świadczeń ambulatoryjnych w poradniach poprawi dostępność do specjalistycznych świadczeń. Powiększamy oddział chemioterapii dziennej z 28 do 47 miejsc – zastępca dyrektora ds. ekonomicznych mgr inż. Magdalena Kraszewska, Wielkopolskie Centrum Onkologii

Przestrzenie wewnątrz budynku zostały zaprojektowane z myślą o komforcie pacjentów. Jasne sale i przestronne wnętrza mają na celu stworzenie sprzyjającej atmosfery podczas leczenia. Dodatkowo, na szczycie budynku znajduje się ogród, gdzie pacjenci mogą odpocząć i odetchnąć świeżym powietrzem.

Strefa wypoczynkowa dla pacjentów na szczycie budynku/ fot. Łukasz Gdak

W Wielkopolskim Centrum Onkologii dziennie z poradni korzysta od 600 – 1000 pacjentów. Rocznie jest to ponad 170 tysięcy porad specjalistycznych.

Zobacz zdjęcia z nowego budynku ambulatoryjnego:

Czytaj także: Szpital im. Raszei jest jednym z najlepszych w kraju

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl