Jezior Strzeszyńskie będzie czystsze

Pomóc w tym ma budowa zbiornika retencyjnego na strumieniu Złotnickim. Miasto zapowiada, że zbuduje taki zbiornik. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej akwen będzie chroniony przed ewentualnymi zanieczyszczeniami.

Jednym z czynników generujących zagrożenie dla jeziora jest to, że terenie gminy Suchy Las co raz więcej buduje się domów które kanalizacją odprowadzają deszczówkę do strumienia Złotnickiego i dalej do jeziora Strzeszyńskiego. Potencjalnej degradacji jeziora przez odprowadzane wody opadowe ma zapobiec budowa zbiornika retencyjno-przesączającego na rowie Złotnickim. Zbiornik będzie służy do okresowego przetrzymywania spływającego nadmiaru wód w czasie intensywnych opadów.

Obiekt zajmie powierzchnię około 2 ha, czyli prawie trzech boisk do piłki nożnej. Powierzchnia tafli wody zbiornika retencyjnego to około 1,7 ha, a filtra biologicznego – niespełna 0,3 ha. Średnia głębokość zbiornika wyniesie 130 cm, co pozwoli na przyjęcie ponad 11 tysięcy m3 wody. To tyle co 18 basenów sportowych.

Wartość inwestycji wyniesie ponad 3,5 mln zł, z czego blisko 3 mln zł pochodzi z budżetu Unii Europejskiej. Prace budowlane rozpoczęły się pod koniec kwietnia. Zbiornik zostanie oddany do użytku we wrześniu 2018 roku.

 

kontakt

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl