Jest 6 peronów a będzie 11. Nową numerację zamontowano na dworcu PKP Poznań Główny

Na dworcu kolejowym Poznań Główny pracownicy rozpoczęli montaż tablic z nową numeracją peronów. Na razie są jednak zasłonięte, a PKP nie zdradza, kiedy zmiany wejdą w życie.

fot. F. P. Bryska / wpoznaniu.pl

Mieszkańcy od dawna zabiegają o wprowadzenie nowej numeracji na poznańskim dworcu. Ta obecna myli podróżnych. Perony od północnego są ponumerowane kolejno 3, 2, 1, 4, 5, 6 co miało sens, kiedy funkcjonowała stara hala dworca umiejscowiona w środku pomiędzy platformami 1 i 4. Od 10 lat jednak funkcjonuje nowy budynek i to względem niego będzie ułożona nowa numeracja.

Numer 1 przypisany zostanie peronowi, który obecnie jest w budowie i znajduje się za obecnym peronem 3. Według informacji na tablicach, które można było podejrzeć dzisiaj w trakcie montażu, docelowo na dworcu ma być aż jedenaście peronów. Liczba może zaskakiwać, gdyż obecnie jest sześć platform, nie licząc tego, który powstaje. Jedną z możliwości jest że wysunięte części peronów oznaczone 1A, 2A, 4A i 4B dostaną własne niezależne numery. Pytanie jednak, czy taka numeracja nie będzie kłopotliwa dla podróżnych.

PKP nie podało informacji, kiedy nowe oznaczenia zostaną odsłonięte. Prawdopodobnie może to nastąpić po oddaniu do użytku nowego peronu, który według zmienionej numeracji będzie pierwszym w kolejności. Druga możliwością jest wprowadzenie nowych oznaczeń wraz z rozkładem jazdy, który zmienia się 4 września tego roku. Przedstawiciel PKP potwierdził jedynie montaż nowych tablic.

Na stacji Poznań Główny dla ułatwienia orientacji i zapewnienia dogodniejszej komunikacji przygotowywana jest obecnie zmiana numeracji peronów. Podróżni i media zostaną z wyprzedzeniem poinformowani o zmianach, a także o terminie ich wprowadzenia. – powiedział Radiu Poznań Radosław Śledziński z biura prasowego PKP PLK.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl