Materiał partnera

Gdzie znajdziesz dentystów całodobowych w Poznaniu? Sprawdźmy!

Wiele osób doświadczyło nagłego bólu zęba w środku nocy lub w czasie świąt. Nie jest to najlepsza sytuacja, zważywszy na to, jak ciężko znaleźć całodobowego dentystę. Gdzie zatem kierować swoje kroki w sytuacji kryzysowej? Podpowiadamy!

Jak działa pogotowie stomatologiczne?

Pogotowie stomatologiczne to miejsce, do którego można się udać, by uzyskać pomoc stomatologa w nagłych przypadkach. Do takiej placówki może zgłosić się każdy, kto boryka się z problemem w jamie ustnej i niezwłocznie potrzebuje skonsultować się z lekarzem dentystą na NFZ lub prywatnie.

Pogotowia stomatologiczne działają 24/7 bez względu na obowiązujące święta. Dodatkowo wizyta w takiej placówce nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego ani posiadania dokumentacji chorobowej.

Kiedy skorzystać z pogotowia stomatologicznego?

Każda wizyta w pogotowiu powinna być uzasadniona. Żadnych objawów oczywiście nie należy bagatelizować, ale z niektórymi możemy poradzić sobie w domowych warunkach, wykorzystując dostępne preparaty w aptece. Jeżeli środki przeciwbólowe ani dobrze znane nam metody nie pomagają, wówczas warto sięgnąć po pomoc specjalisty w ramach pogotowia stomatologicznego.

Pilne i uzasadnione przypadki, z którymi można iść do placówki pogotowia dentystycznego, to m.in.:

  • silny ból zęba;
  • spuchnięte i obolałe dziąsło;
  • ukruszony lub pęknięty ząb;
  • niepokojące objawy, świadczące o zapaleniu w jamie ustnej lub w uchu.

Na początku lekarz przeprowadza wywiad medyczny, a następnie analizuje przypadek i na tej podstawie podejmuje decyzję, czy jest potrzebna pilna konsultacja. Niezależnie od tego, czy pójdziecie do rekomendowanego dentysty w Poznaniu, czy w innym mieście, procedura wszędzie wygląda podobnie.

Niestety, do pogotowia stomatologicznego często zgłaszają się osoby, stymulujące ból zęba tylko po to, by uzyskać darmową wizytę u dentysty bez czekania w kolejce.

Nagły ból zęba – jak sobie poradzić?

Jeśli ból zęba nie jest bardzo nasilony, możemy spróbować pomóc sobie sami. Domowe sposoby na ból zęba mogą przynieść ukojenie, jednak efekt będzie krótkotrwały a wizyta u dentysty nieunikniona.

Jak poradzić sobie z bólem zęba, kiedy nie można iść od razu do dentysty? Oto kilka sposobów:

  • zimne okłady – zmniejszają ból oraz stan zapalny;
  • płukanki z rumianku lub szałwii – uśmierzają ból zęba i zmniejszają stan zapalny dziąseł;
  • masaż dziąseł;
  • olejek goździkowy – ze względu na jego właściwości znieczulające.

W walce z bólem zęba mogą również pomóc preparaty przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Najlepiej sięgać po środki z dużą dawką paracetamolu lub ibuprofenu – są one dostępne bez recepty. Jeżeli obydwa składniki nie pomagają, można poratować się preparatem z kodeiną, która należy do grupy silnych opioidów. Co ważne, w przypadku silnego bólu u pacjentek w ciąży należy bezzwłocznie skonsultować się z dentystą.

Prywatna pomoc dentysty

W całej Polsce powstaje coraz więcej prywatnych gabinetów stomatologicznych, które świadczą usługi całodobowo lub do późnych godzin nocnych, również w dni wolne od pracy. Należy jednak pamiętać, że w takich placówkach ceny są nawet kilkukrotnie razy wyższe od tych, które obowiązują w dni powszednie. Plusem prywatnych gabinetów jest zaś to, że oferują pomoc wszystkim, więc nawet osoba, która mogłaby poczekać na standardową wizytę, zostanie obsłużona niemal z marszu.

Podsumowanie  

Każdy ból zęba dobrze jest skonsultować z dentystą (zwłaszcza w ciąży). Chociaż dostępne są preparaty przeciwbólowe oraz istnieją domowe metody w walce z bólem, to jednak nic nie zastąpi wizyty u stomatologa. Nagły ból zęba niedający spać w nocy lub inne niepokojące dolegliwości to uzasadniony powód, by uzyskać pomoc w pogotowiu stomatologicznym.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl