Jedyna taka noc w roku. Muzea w Poznaniu czeka oblężenie zwiedzających

W tym roku Noc Muzeów odbędzie się w sobotę 20 maja. Zaplanowano prawie 200 różnych wydarzeń. Do udziału zgłosiło się ponad 70 placówek i instytucji publicznych i prywatnych. W programie różnorodne zajęcia, a wśród nich połączenie sztuki z popkulturą. Będzie m.in. okazja, aby zrobić sobie selfie z obrazami Jacka Malczewskiego w Poznaniu lub zwiedzić miejsce, w którym Adam Mickiewicz pisał fragmenty „Pana Tadeusza”.

Noc Muzeów 2023

Noc Muzeów w Poznaniu tworzy Estrada Poznańska we współpracy z Muzeum Narodowym w Poznaniu. Udział w wydarzeniu bierze łącznie 70 instytucji, galerii i innych organizacji. Przygotowywany program obejmuje 200 różnych wydarzeń.

– Noc Muzeów to specyficzny projekt, który łączy bardzo wiele instytucji, również niepublicznych, żeby pokazać, to co najlepsze. Spotykamy się w tym roku po raz dwudziesty pierwszy. W zeszłym roku uczestniczyło 52 tys. poznaniaków i gości – mówił zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski, żywiąc nadzieję, że w tym roku nie będzie ich mniej.

W większości przypadków Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 17 i potrwa do późnych godzin nocnych. Ostatnie zwiedzania są przewidziane minimum około godz. 1 w nocy (szczegóły różnią się w zależności od konkretnego miejsca).

– Szczycimy się tym, że to w Poznaniu była pierwsza, polska edycja Nocy Muzeów. Zapraszamy wszystkich poznaniaków, Wielkopolan i przyjezdnych. Może będzie to dla nich okazja, aby po raz pierwszy zobaczyć nasze muzealne zbiory – mówiła dr Maria Gołąb, zastępca dyrektora ds. naukowych.

Noc Muzeów w Poznaniu (fot. Łukasz Gdak)

Najciekawsze atrakcje

W Muzeum Narodowym w Poznaniu można obejrzeć trzy wystawy czasowe, które na co dzień są biletowane. Wśród nich obrazy Jacka Malczewskiego przywiezione z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, zorganizowana przez studentów „Zwierzę przede mną” i dzieła japońskiego grafika i projektanta Kenya Hary.

– Całą noc można by spędzić w samym Muzeum Narodowym w Poznaniu, ale jeśli ktoś ma ochotę na wycieczkę, to zapraszamy też do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Tam w 1831 roku poeta spędził parę miesięcy. Podobno napisał fragment „Pana Tadeusza”. Dlatego będzie dużo akcentów romantycznych, będzie Świtezianka płynąć po pobliskiej rzeczce, która przepływa park, ale będzie też mowa o powstaniu wielkopolskim – opowiadała Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Poznaniu.

W Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym można nauczyć się kaligrafii arabskiej, a tym samym zapisywania swojego imienia po arabsku. Na dzieci i młodzież czekają kursy rysowania pastelami w Szkole Rysunku i Architektury. W Centrum Kultury Zamek można zgłębić tajemnice kosmosu na wystawie „Nie to niebo”, a w Teatrze Wielkim poznać tajniki charakteryzacji i makijażu scenicznego, a także jak wyglądają przygotowania solistów i solistek przed występem. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu przygotowuje nocny mapping, czyli wizualizacje i koncert multimedialny jazzowego zespołu Siema Ziemia.

Z kuratorami można zwiedzać przeciwatomowy schron dla władz miasta Poznania, wraz z oprowadzaniem po ekspozycji stałej Galerii Plakatu z okresu socjalizmu wzbogaconego o prezentacje obrazujące mechanizmy propagandy PRL w latach 50. XX w.

Noc Muzeów w Poznaniu oficjalnie ogłoszona! (fot. Łukasz Gdak)

Co jeszcze?

Możliwości pójścia na spacer wokół zachowanych reliktów XIX-wiecznej Twierdzy (Podziemia Fortu Winiary). Warto zobaczyć też Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, które oprowadza po wystawach stałych. W tegoroczną noc będzie można poznać historię polskich kryptologów, którzy przyczynili się do skrócenia II wojny światowej. To oni złamali maszyny szyfrujące. Wystawa dostępna jest w Centrum Szyfrów Enigma. Bilety będą wydawane od godz. 17 w budynku Collegium Martineum. Natomiast w Bramie Poznania odbędzie się premiera nowego szlaku na Trakcie Królewsko-Cesarskim. Poza tym wystawy stałe i czasowe, a także gra miejska dla dzieci. Pierwsze bilety będą wydawane od godz. 17 w holu budynku głównego. Ostatnie wejście o północny, zwiedzanie do 1 w nocy.

Od lewej: Aleksandra Sobocińska, dr Maria Gołąb i Jędrzej Solarski (fot. Łukasz Gdak)

Warto sprawdzić

Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk poświęca nadchodzącą Noc Muzeów postaci Lisy Meitner. W programie wystawa książek z epoki, interaktywny pokaz eksperymentów fizycznych i wystawa biało-czarnych fotografii okolic Wiednia. Zwiedzanie od godz. 18 do 22. Udostępnione do zwiedzania zostaną wnętrza kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo oraz ekspozycja Rezerwatu Archeologicznego Genius loci. Przestrzenie na trzy godziny (od godz. 17 do 20) otworzą się też w Mieszkaniu-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny (ul. Gajowa 4/8). Własną ekspozycję zaprezentuje też Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu wraz z wystawami: pt. „Jerzy Nowosielski. Ikona i abstrakcja” i „A słowo stało się ciałem”. Dodatkowo Instytut Zachodni zaprasza do oglądania dokumentów o ziemiach odzyskanych i okupacji niemieckiej.

Ponad 70 instytucji i 200 wydarzeń (fot. Łukasz Gdak)

Nie wszystko jest darmowe

Noc Muzeów nie oznacza wyłącznie darmowych atrakcji. Są one za to tańsze niż normalnie. Przykładem jest Rogalowe Muzeum Poznania, które organizuje pokazy w promocyjnej cenie (19 zł). Przewidziano je, co godzinę o pełnych godzinach od 19 do 22. W ich trakcie będzie czas na m.in. wspólny wypiek rogali świętomarcińskich przy użyciu tradycyjnych narzędzi i ich skosztowanie.

– Największą popularnością cieszyła się Galeria Malarstwa i Rzeźby i niestety nieczynny z powodu remontu ratusz. Największa frekwencja w galerii wynosiła 11 tys. osób. W zeszłym roku noc była biletowana, i ponieważ było trzeba czekać na kupno biletów, tych zwiedzających było mniej, bo niecałe 4 tys. osób – mówiła rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Poznaniu, Aleksandra Sobocińska i dodała: – Dlatego w tym roku bilety można zamówić online, żeby nie czekać przy kasach.

Koszt wejścia na trzy wystawy czasowe i wystawy stałe w Muzeum Narodowym w Poznaniu to trzy złote. Jak mówią przedstawiciele muzeum – ceny są symboliczne i wynikają z regulacji prawnych.

Szczegóły programu dostępne są na oficjalnej stronie www.nocmuzeow.poznan.pl.

Obrazy Jacka Malczewskiego (fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: To miejsce w Poznaniu nie każdemu się podobało. Były skargi. Otworzy się ponownie

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl