Jak uniknąć ucieczki psa w sylwestra? Kilka dobrych rad 

Sylwester pełna noc wybuchów i kolorowych rozbłysków może być dla zwierząt traumatycznym przeżyciem. Wiele z nich panicznie boi się hałasu i próbuje uciec. Jak zadbać o bezpieczeństwo psów? Poznańska fundacja Kejtersi podpowiada.

Petardy, fajerwerki, wybuchy i rozbłyski. Choć dla ludzi to kolorowe widowisko, zupełnie inaczej sylwestrową noc odbierają zwierzęta. Na przykład u psów, hałas może wywoływać silny strach, który często prowadzi do ucieczki. Fundacja Kejtersi informuje, że właśnie dlatego każdego roku mają do czynienia z wieloma zaginięciami psów w okresie przed i po sylwestrowym.

Ja zapobiec ucieczkom psów?

Przede wszystkim nie należy spuszczać psa ze smyczy, nawet jeśli jest wytresowany i zawsze przychodzi na zawołanie. Silna reakcja stresowa może go zdezorientować. Warto pamiętać też, by nie używać smyczy automatycznej/flexi. Przy próbie ucieczki czworonoga, o wiele łatwiej wypuścić ją z rąk. Nie ma także możliwości nadepnięcia jej, jak materiałowej. Jeśli pies ucieknie, mechanizm rączki smyczy będzie obijał się o ziemię, co może dodatkowo go spłoszyć.

Podwójne zabezpieczenie

Na spacerze warto zadbać o podwójne zabezpieczenie. Fundacja Kejtersi poleca szelki typu guard lub antyucieczkowe. Są one najbezpieczniejsze, bo psu jest trudno się z nich wydostać. By być spokojniejszym, można założyć dodatkową obrożę, a także dodać adresatkę z aktualnym numerem telefonu.

Smycz przypinamy zarówno do szelek, jak i obroży. Jeśli pies wydostanie się z jednego – zostaje drugie – dodają członkowie fundacji Kejtersi.

Warto sprawdzić czip

Przed sylwestrową nocą warto sprawdzić czy czip naszego psa jest odpowiednio zarejestrowany w międzynarodowej bazie zwierząt safeanimal.eu. Po wpisaniu indywidualnego numeru elektronicznego, powinny pojawić się aktualne dane opiekuna, szczególnie numer telefonu. W przypadku ucieczki psa, niezarejestrowany czip jest zupełnie bezwartościowy.

Cichy sylwester w schronie

Na koniec nasuwa się jeszcze jedna istotna rada – nie należy zostawiać psa samego. W ogrodzie, na posesji, czy pod sklepem. Psy w amoku po wybuchu często przeskakują nawet najwyższe płoty i ogrodzenia. Jednym z dobrych rozwiązań dla wyjątkowo płochliwych czworonogów jest na przykład Cichy Sylwester w schronie, o którym pisaliśmy TUTAJ.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl