Impact ’23. Autor bestsellerów „New York Timesa” w Poznaniu mówił o braku równości

W Poznaniu na kongresie gospodarczo-technologicznym Impact’23 wystąpił brytyjski profesor i archeolog. Twórca bestselleru „Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości”. To jedna z najważniejszych książek dekady. – Wszyscy zaczęli mówić o nierównościach, ale czy rzeczywiście są zainteresowani uczynieniem nas bardziej równymi? – przemawiał David Wengrow.

David Wengrow na Impact ’23 w Poznaniu

David Wengrow to autor bestselleru „New York Timesa” i profesor archeologii porównawczej na University College London. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w dziedzinie archeologii i antropologii. Jako archeolog prowadził badania w różnych częściach Afryki i Bliskiego Wschodu. Ponadto jest mówcą biznesowym, poruszającym fundamentalne kwestie dotyczące zmian społecznych, nierówności, historii i kultury ludzkiej.

David Wengrow wraz z innym antropologiem Davidem Graeberem napisał książkę pt. „Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości”. Stała się ona światowym bestsellerem. Znalazła się też w finale Nagrody Orwella (za wybitne osiągnięcia polityczne).

– Jak wykazałem z moim współautorem w naszej ostatniej książce, nasze naukowe zrozumienia ludzkiej przeszłości rozwijają się z zawrotną szybkością. Naukowcy może nie napotkają obcych form życia w przestrzeni kosmicznej, ale odkrywamy naprawdę wiele, radykalnie różnych społeczeństw na Ziemi – perorował David Graber w Poznaniu.

Nierówności na świecie

Pisarz znany jest z tego, że przedstawia nową wizję prehistorycznych dziejów człowieka. Podważa wyobrażenia na temat przodków i zwraca uwagę na rewolucyjność odkryć i ich wpływ na sposób myślenia o współczesnych cywilizacjach.

– Obecnie istnieje cała gama dziedzin filozofii, ekonomii, politologii, a nawet studiów prawniczych, których głównym tematem jest równość. Równość jest wartością. Wydaję się jednak, że nikt nie zgadza się, co do tego, do czego właściwie odnosi się ten termin. Mówimy o równości szans, równości warunków życia, formalnej równości wobec prawa, ale mówimy też o ideologii i idei, że wszyscy ludzie powinni być tacy sami, czy też może mówimy o sytuacji, w której ludzie są właściwie tacy sami? – wykładał Graber.

W Poznaniu na Impact ’23 wystąpił z przemówieniem pt. „A new understanding of human history and the roots of inequality” („Nowe zrozumienie ludzkiej historii i korzenie nierówności”).

– Największym pytaniem, przed którym stoi teraz ludzki gatunek, nie jest to, jak przywrócić równość, ale raczej to, czy tak naprawdę nie zapomnieliśmy, jak zmienić reguły gry – zakończył archeolog.

Czytaj też: Natalie Portman w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl