Historyczne przejażdżki, wystawa i „nauka jazdy” tramwajem. Katarzynki z MPK Poznań

Piątek, 25 listopada był dniem św. Katarzyny – patronki kolejarzy i przewoźników miejskich. Z tej okazji MPK przygotowało w niedzielę dla poznaniaków wyjątkowe atrakcje – między innymi wystawy, historyczne przejażdżki i 10-minutowe lekcje nauki tramwajem.

Atrakcje na Głogowskiej

Wszystkie atrakcje z okazji Katarzynek odbywały się w Poznaniu w czterech miejscach, od godziny 12:00 do 16:00. Główną lokalizacją była Zajezdnia Głogowska, gdzie mieści się Izba Pamięci i Tradycji MPK Poznań. Tam poznaniacy mogli wziąć udział w 10-minutowej „nauce jazdy” tramwajem czy warsztatach tworzenia obrazów z korali. To także okazja, by zobaczyć dzieła Mateusza Wawrowskiego – miłośnika komunikacji i klocków LEGO, Michała Wajchta, który tworzy modele tramwajów z kartonu oraz obrazy i fotografie Michała Wędziny.

Wystawa tramwajów na Dworcu Zachodnim

Choć przystanek PST Dworzec Zachodni jest teraz wyłączony z użytkowania w niedzielę było na nim mnóstwo pasażerów a to dlatego, że odbyła się tam wystawa taboru poznańskiego przewoźnika. Odwiedzający mogli obejrzeć historyczne tramwaje (między innymi tramwaj typu I z wagonem doczepnym Carl Weyer, 105N oraz GT8, czyli tzw. Helmut) oraz nowoczesne pojazdy, w tym najnowszy autobus elektryczny. Dodatkowo firma Modertrans zaprezentowała pierwszy w Polsce jednoczłonowy i w pełni niskopodłogowy tramwaj – Moderus Gamma LF 05 AC.

Dziś wyjątkowo działa Maltanka

Dodatkowo kursowała w niedziele Kolejka Parkowa MaltankaNa trasę wyjechały Borsig Bn2t – najstarszy sprawny parowóz w Polsce wraz z wagonem, tak zwaną „kowbojką” oraz „ryjek” (wagon motorowy MBxc1-41) –  najstarszy w Polsce, sprawny wagon z napędem spalinowym. Kolejka kursowała co pół godziny od 12:00 do 16:00. Warto było też skorzystać z przejażdżki historycznym autobusem Jelcz PR110, Ikarus 260 lub DAF MB200, a przy okazji zwiedzić z ich pokładu zajezdnię autobusową przy ulicy Kaczej. 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl