Haftowany, świąteczny obrus zawisł na balkonie Zamku Cesarskiego

Obrus, z haftowaną sylwetką Świętego Marcina pojawił się na balkonie nad głównym wejściem do Zamku Cesarskiego. Płótno zostało przygotowane podczas miejskich obchodów 11 listopada na Placu Kolegiackim w jego wyszywaniu udział mogli wziąć również mieszkańcy.

ŚWIĄTECZNY OBRUS

Tegoroczne obchody dnia Świętego Marcina w Poznaniu były wyjątkowe ze względu na obecność uchodźców z Ukrainy w stolicy Wielkopolski. Goście zza granicy włączyli się w miejskie obchody między innymi udziałem w haftowaniu świątecznego obrusu. Białe płótno zostało ozdobione za pomocą polskich oraz ukraińskich tradycyjnych technik. Pomóc w wyszywaniu mógł każdy chętny. Łącznie udział w pracy wzięło 300 osób z Polski, Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Niderlandów, Włoch, Francji, Indii, Iranu oraz USA.

W wyniku wspaniałej i budującej współpracy tych wszystkich ludzi dobrej woli powstał ręcznie haftowany obrus – symbol gościnności Poznania i wdzięczności Ukrainek i Ukraińców za okazaną pomoc. – czytamy na stronie CK Zamek na Facebooku.

HAFTOWANY ŚWIĘTY MARCIN

Na białym obrusie czerwoną nicią została wyhaftowana postać Świętego Marcina na koniu. Nad nim widnieje hasło tegorocznych obchodów „Czyń dobro”. Całość ozdobiono również kwiatowym motywem oraz rozetą. Płótno zawisło na balkonie nad wejściem do Centrum Kultury Zamek, które mieści się w dawnym Zamku Cesarskim przy ulicy Święty Marcin.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl