Finałowe odliczanie do FFA Animator

49 filmów wybranych spośród tysiąca nadesłanych z całego świata walczyć będzie o Złotego Pegaza, Grand Prix 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Wydarzenie rozpocznie się 6 lipca w Poznaniu.

Poza konkursem międzynarodowym odbędzie się w tym roku pierwsza edycja Konkursu Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL, honorującego dokonania rodzimych animatorów. Nagrody – Animusze – przyznane będą w czterech kategoriach: filmy i seriale dla dzieci, filmy studenckie, filmy dyplomowe oraz filmy indywidualne i autorskie. Konkurs odbywa się przy współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Tegoroczna edycja festiwalu w sposób szczególny poświęcona będzie urodzonemu w Poznaniu plastykowi, scenarzyście, reżyserowi filmów animowanych Janowi Lenicy.

Pokazany zostanie blok filmów z wytwórni Aardman Animations, z której wyszły miedzy innymi popularne filmy z Wallacem i Gromitem czy Barankiem Shaunem. Do Poznania przyjedzie jeden z założycieli Studia Aardman, reżyser, operator filmowy i producent David Sproxton. W programie znalazł się też cykl „Animacja z Holandii”, w ramach którego przewidziano m.in retrospektywy: Paula Driessena i Gerrita Van Dijka.

Animator to największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. Realizowane w Poznaniu przedsięwzięcie jest festiwalem kwalifikującym do Oscarów. Festiwalowa publiczność obejrzy w tym roku w sumie ponad 300 filmów z całego świata. Prezentacjom filmowym towarzyszyć będą koncerty, warsztaty oraz obszerny program dla najmłodszych widzów.  Tegoroczna edycja do 12 lipca.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl