Festiwal Animator 2024. W tym roku promuje sztuczną inteligencję. Kiedy się odbędzie?

„Ten film powstał przy użyciu sztucznej inteligencji”. „Ten obraz stworzyło AI”. „Ten tekst wygenerował komputer” – tego typu komunikaty w przyszłości mogą stać się normą. Teksty, obrazy, filmy – to wszystko potrafi już wykonywać w podstawowym zakresie AI, czyli sztuczna inteligencja. W tegorocznej edycji przedstawiciele festiwalu Animator postanowili skupić się właśnie na niej i jej wpływie na proces kreatywny.

Pod hasłem „Sztuczna Intuicja” programatorzy festiwalu pragną zgłębić wpływ narzędzi AI na kreatywność i związane z nią relacje. Animator otworzy dyskusję nad zmieniającym się pojęciem tożsamości człowieka w kontekście twórczego wyrazu.

W tym roku festiwal zdecydował się na współpracę z AI przy tworzeniu identyfikacji. Do współpracy zaproszono Jakub de Barbaro. Jego praca koncentruje się zazwyczaj na budowaniu wrażliwości społecznej oraz ekologii cyfrowej.

– Pomysł użycia sztucznej inteligencji związany jest z tegorocznym hasłem przewodnim festiwalu: “Sztuczna Intuicja”. Na projekt identyfikacji festiwalu składa się kilkadziesiąt wygenerowanych wizerunków, transgatunkowych zwierzęcych postaci, skrywających kształt sygnetu festiwalu (a.). Odpowiedzialne wykorzystanie sztucznej inteligencji w projektowaniu wymaga przejrzystego dostępu do baz danych źródłowych, podmiotów przetwarzających informacje oraz wykorzystywanych modeli. Do pracy użyłem oprogramowania Artbreedr.com. Model biologiczny stworzył Xander Steenbrugge. Model futrzanego obrazu zbudowano oprzez arfa.dev. Wygenerowane portrety futrzaków trenowano przy użyciu architektury StyleGAN2 firmy nVidia. Zbiór danych szkoleniowych składał się z około 55 tys. obrazów SFW z e621.net przetworzonych przy użyciu niestandardowej sieci YOLOv3. Sieć była trenowana przez 33 dni (3,2 miliona iteracji) na urządzeniu TPUv3-32. Ostateczne obrazy przeskalowano do rozdzielczości 2x i odszumiono przy użyciu Waifu2x – mówił Jakub de Barbaro o tegorocznej identyfikacji.

Kiedy odbędzie się Animator 2024?

25-30 czerwca 2024 roku w Kinie Muza oraz innych lokalizacjach w centrum Poznania. Program festiwalu oraz sprzedaż biletów od początku czerwca.

Adriana Prodeus, dyrektorka festiwalu Animator
Na zdjęciu: Adriana Prodeus, dyrektorka festiwalu Animator od 2023 r. (fot. wPoznaniu.pl)

Czytaj też: Rekordowy Poznań Tattoo Konwent. Zobacz tatuaż inspirowany Poznaniem [ZDJĘCIA]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl