Kraj

Dzień Mamy 2024: co najczęściej kupujemy?

Każdego roku 26 maja Polacy obdarowują swoje mamy kwiatami i czekoladkami. Jednak jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone na podstawie danych z paragonów, ceny tych tradycyjnych prezentów znacznie wzrosły w ciągu ostatnich dwóch lat.

PanParagon, popularna aplikacja do wyszukiwania promocji i przechowywania paragonów, zbiera dane o zakupach dokonywanych przez miliony użytkowników. Analizy przeprowadzone przez zespół PanParagon dostarczają cennych informacji na temat zachowań konsumenckich oraz inflacji.

– Dzięki dużej liczbie anonimowych danych możemy dokonywać rzetelnych analiz zachowań konsumenckich oraz realnej inflacji. Przed Dniem Matki sprawdziliśmy, co Polacy najczęściej kupują na prezenty oraz jak zmieniły się ceny tych produktów – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Kwiaty biją rekordy popularności

Dane z paragonów pokazują, że w Dniu Matki, 26 maja, Polacy kupują kwiaty cztery razy częściej niż w zwykły dzień. Popularność czekoladek również wzrasta, niemal podwajając się w porównaniu do standardowego dnia zakupów.

Bombonierki i kwiaty cięte na topie

Spośród wszystkich zakupionych słodkości, bombonierki są zdecydowanym faworytem. W Dniu Matki pojawiają się one na paragonach dwa razy częściej niż czekolada w tabliczkach. Jeśli chodzi o kwiaty, Polacy preferują cięte bukiety, które kupowane są 2,5-krotnie częściej niż kwiaty w doniczkach.

Znaczące podwyżki cen prezentów

Analiza cen z ostatnich trzech lat ujawnia znaczne podwyżki. Popularne mleczko w czekoladzie podrożało o 38 proc. w porównaniu do 2022 roku, a jego waga zmniejszyła się z 380 g do 340 g. Czekolada mleczna z orzechami również podrożała – obecnie kosztuje o ponad 2 zł więcej niż dwa lata temu.

Kwiaty nadal droższe niż dwa lata temu

Ceny tulipanów ciętych w bukietach 15 sztuk wzrosły z 17,99 zł w 2022 roku do 21,99 zł w 2023 roku. Chociaż w 2024 roku cena spadła do 19,99 zł, nadal jest wyższa niż dwa lata temu.

Czytaj też: Historyczne przejażdżki po Poznaniu. Maltanka i linie turystyczne

fot. Łukasz Gdak
Źródło: PanParagon

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl