Dwie nowe wystawy w Poznaniu. Czego dotyczą?

„Gwiazdy nad niebem Wschodu” i „Eksperyment” to dwie nowe wystawy, które w Poznaniu można obejrzeć w listopadzie. Pierwsza z nich to fotografie Jędrzeja Nowickiego ukazujące wojnę w Ukrainie oczami cywilów. Druga natomiast dotyczy prac nominowanych do Konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom UAP.

„Gwiazdy nad niebem Wschodu”

Zdjęcia Jędrzeja Nowickiego ukazują wojnę w Ukrainie oczami cywilów. To obrazy nagrobków wojennych bohaterów, zniszczonych miast i budynków, oglądane zza pękniętych szyb sklepu, czy tramwaju. Każdy kadr to inna historia, inni bohaterowie i inne emocje. Wystawa doskonale obrazuje strach, żal i niepewność widoczne na twarzach pozbawionych domów obywateli Ukrainy.

To także historie ucieczki i trwania w miejscu – wizje zrujnowanych miast i wsi oraz ludzi, którzy przyszli je odbudować – czytamy na stronie CK Zamek.

Jędrzej Nowicki jako fotograf dokumentalny w swoich pracach koncentruje się na Europie Wschodniej. Pracował również na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Ukazuje ludzkie pragnienie wolności – zarówno jednostek, jak i całych społeczeństw czy narodów. Współpracował z międzynarodowymi magazynami, takimi jak „Le Monde”, „Die Zeit”, „Newsweek”, „The Guardian” czy „The Wall Street Journal”.

Wystawę od wczoraj (3 listopada) można oglądać w holu głównym Centrum Kultury Zamek do 8 stycznia.

„Eksperyment”

W Iglicy na Międzynarodowych Targach Poznańskich już niedługo będzie można obejrzeć wystawę „Eksperyment”. Dotyczy prac nominowanych do Konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom UAP. Wśród nich znalazły się projekty studentów: animacji, malarstwa, czy grafiki artystycznej. Wernisaż wystawy odbędzie się 7 listopada o 19:00.

Maria Dokowicz była absolwentką Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu (obecny Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu). W testamencie zapisała 10 tysięcy dolarów na fundusz stypendialny dla najlepszych dyplomantów. Z czasem przekształcił się on w formułę prestiżowej, przyznawanej corocznie nagrody.

https://facebook.com/wpnaniuPL/videos/5468450106566626

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl