Dużo droższe choinki w Poznaniu niż rok temu. Sprawdziliśmy ceny

W Poznaniu pojawiły się pierwsze punkty, gdzie można kupić choinki. Tak jak w innych przypadkach również podczas zakupu świątecznego drzewka mieszkańców czekają podwyżki.

DROŻSZE CHOINKI

W tym roku ceny choinek będą znacznie wyższe niż w poprzednie święta. Podczas wyboru drzewka do naszych domów, musimy liczyć się z tym, że zapłacimy za nie więcej przynajmniej o wartość inflacji.

Ceny najmniejszych sztuki zaczynają się od 60 złotych. Średniej wielkości świerk, to koszt między 150 a 200 złotych, większe egzemplarze kosztują 250 złotych, a te szczególnie gęste nawet 300 złotych. Cena jest też różna w zależności od gatunku. W tym roku należy też wziąć pod uwagę, że w Poznaniu może być nieco mniej punktów z choinkami niż w poprzednich latach.

Nie znam statystyk, ale słyszałam, że nie wszyscy zdecydowali się na handel. Dostawców też jest nieco mniej niż przedtem. My zamówiliśmy o 20 procent mniej towaru. – wyjaśnia sprzedawczyni jednego z punktów sprzedaży choinek w centrum Poznania.

JODŁA CZY ŚWIERK?

Przy zakupie choinki należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które wpływają nie tylko na cenę choinki. Kluczowy jest gatunek drzewka, tutaj od lat króluje świerk pospolity oraz jodła kaukaska. Pierwszy z nich charakteryzuje się żywicznym zapachem, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia, drugi swoją popularność zawdzięcza kształtowi,

Do jodły kaukaskiej przyzwyczaiły nas bajki i filmy, więc jeśli ktoś chce mieć taką magiczną choinkę jak z bajki to powinien wybrać właśnie jodłę. Chociaż one nie pachną tak jak świerki. To już zależy kto co woli. – zaznacza ekspedientka.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl