Duże udogodnienie dla kierowców. Można wykupić e-identyfikator strefy parkowania

Identyfikator mieszkańca strefy parkowania można wykupić bez wychodzenia z domu. Niepotrzebna jest wizyta w Biurze SPP. W 2023 r. 14 proc. identyfikatorów zostało nabytych w ten sposób.

– Coraz więcej mieszkańców ulic objętych strefą korzysta z możliwości zakupu online. Pod koniec 2023 roku już 14 proc. identyfikatorów było nabytych w takich sposób – podkreślił Piotr Libicki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich (ZDM).

Identyfikator strefy parkowania online

E-identyfikator to duże udogodnienie dla osób mieszkających w strefie. Można go wykupić bez wychodzenia z domu, nie trzeba udawać się do Biura Strefy Płatnego Parkowania i czekać w kolejce. Tak zakupionego identyfikatora nie potrzeba także wykładać za przednią szybę w samochodzie. Dane o płatności są zapisane w systemie elektronicznym i dostępne dla kontrolerów ZDM.

E-identyfikator przeznaczony jest tylko dla tych kierowców, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami samochodu, a ich dane wpisane są w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Nie można go kupić z dnia na dzień – trzeba to zrobić wcześniej, najpóźniej 14 dni przed datą, od której identyfikator ma być ważny.. Oznacza to, że osoby, które teraz wyślą elektroniczny wniosek o zakup e-identyfikatora, otrzymają go najpóźniej w pierwszych dniach lutego. Wspomniane 14 dni to czas niezbędny na weryfikację złożonych dokumentów, dokonanie ewentualnych uzupełnień we wniosku oraz wpłatę i zaksięgowanie należności.

O e-identyfikator mogą ubiegać się mieszkańcy ulic objętych płatnym parkowaniem (czyli Starego Miasta, Jeżyc, Wildy, Łazarza, Zagórza, Śródki i św. Rocha), Kombatanci Poznańskiego Czerwca 1956 roku oraz osoby z niepełnosprawnością.

W przypadkach takich jak auto na kredyt, w leasingu, służbowe lub w najmie długoterminowym, kierowca musi kupić identyfikator w Biurze Strefy Płatnego Parkowania ZDM przy ul. Głogowskiej 18. Dotyczy to także osób, które muszą okazać przy zakupie dokument ZAP-3 (nie płacą jeszcze podatków w Poznaniu, ale zamierzają to robić).

Zobacz też: Specjalny przejazd tramwajem, który poprowadzi prezes MPK. Licytacja na WOŚP

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl