Rozbiórka akademików przy ul. Dożynkowej. Jest reakcja konserwatora

Jest przełom w sprawie dawnego Osiedla Studenckiego im. 12 kwietnia przy ulicy Dożynkowej w Poznaniu. Po skargach mieszkańców Miejski Konserwator Zabytków nakazał wstrzymanie prac i złożył wniosek o wpisanie zespołu akademików do rejestru zabytków.

Dwa z siedmiu budynków dawnego Osiedla Studenckiego im. 12 kwietnia przy ulicy Dożynkowej wykupiła spółka Vintage Development. Niedawno rozpoczęła się rozbiórka, która spotkała się ze skargami mieszkańców.

Budynki zostaną wpisane do rejestru zabytków

Jak donosi Radio Poznań, w reakcji na te głosy, Miejski Konserwator Zabytków nakazał wstrzymanie prac i złożył wniosek o wpisanie zespołu akademików do rejestru zabytków.

– Do momentu aż decyzja nie będzie ostateczna, zgodnie z artykułem 10a Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, zakazane jest podejmowanie jakichkolwiek działań, i konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i wszelkich innych działań, które mogłyby mieć wpływ na wygląd budynków. Jeżeli Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął taką decyzję z urzędu, na podstawie argumentów, można wnioskować, że dopatrzył się jakichś podstaw, żeby wpisać ten zespół do rejestru zabytków – przekazał rozgłośni zastępca dyrektora w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków, Jacek Maleszka.

Postępowanie dotyczy wszystkich siedmiu akademików. Oprócz dewelopera w postępowaniu będą uczestniczyć również trzy poznańskie uczelnie. Vintage Development nie poniesie żadnej kary między innymi za częściowe wyburzenie ściany dawnego akademika. Spółka prowadziła prace zgodnie z pozwoleniem.

Zobacz też: Zamyka się popularna Biedronka w Poznaniu. Znamy powód

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl