Ważne

Druga tura wyborów. Czy Trzecia Droga i Lewica poprą Jacka Jaśkowiaka? Chyba już wiadomo

W poniedziałek mamy oficjalnie dowiedzieć się, czy Trzecia Droga i Lewica poprze Jacka Jaśkowiaka w walce o fotel prezydenta Poznania. Jaka zapadnie decyzja?

– Dziś ma w tej sprawie pojawić się oficjalny komunikat – mówi Przemysław Plewiński, niedawny kontrkandydat Jacka Jaśkowiaka w wyborach na prezydenta miasta. O mały włos nie wszedł on do drugiej tury. Czy teraz go poprze?

– Zarząd wielkopolskiej Trzeciej Drogi prosił mnie, bym nie wypowiadał się kogo poprzemy aż do pojawienie się oficjalnego komunikatu – mówi Plewiński.

– Na kogo więc Pan sam zagłosuje w najbliższą niedzielę – pytamy.

– Wolałbym o tym nie mówić, ale chyba można się domyślać – dodaje Plewiński.

Tajemnicą nie jest, że prezydent Jacek Jaśkowiak stara się o popularność w Radzie Miasta Poznania. Choć Koalicja Obywatelska w 34-osobowej radzie ma aż 22 fotele, to jednak nie wszyscy radni Koalicji są we wszystkim zgodni z dotychczasowym, a co prawdopodobne za chwilę także i przyszłym prezydentem.

Jacek Jaśkowiak głosuje w I turze wyborów samorządowych 2024. Za nim rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Poznania, Joanna Żabierek (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)

Poparcie Jaśkowiaka przez Trzecią Drogę mogłoby oznaczać początek współpracy Jaśkowiaka z jej trzema radnymi, oczywiście jeśli prezydent wygra walkę o reelekcję z kandydatem PiS-u.

Teoretycznie podobnie mogłaby wyglądać współpraca i z trzema radnymi Lewicy. Również i w tym przypadku nie podjęto jeszcze decyzji dotyczącej ewentualnego udzielenia poparcia, ale i w tym przypadku ma ona zostać ogłoszona dziś.

– Wiem, że trwają rozmowy na ten temat i faktycznie dziś ma zapaść decyzja, czy Lewica poprze Jacka Jaśkowiaka – mówi Dorota Bonk-Hammermeister, która weszła do nowej Rady z listy Lewicy.

Na kogo sama zamierza głosować w niedzielnych wyborach?

– No to jest pewne, że nie zagłosuję na kandydata PiS – zdradza radna.

Czy prezydent otrzyma poparcie Lewicy i Trzeciej Drogi? Być może dowiemy się tego dziś o godz. 16. O tej porze rozpocznie się briefing prezydenta Jaśkowiaka. Być może zostanie poświęcony właśnie temu zagadnieniu.

Czytaj też: Wielkie sprzątanie poznańskiego fortu

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl