Poznań żegna wybitnego historyka sztuki

W niedzielę, 14 kwietnia zmarł prof. Jan Skuratowicz. Jego wkład w badania nad zabytkami i historią Poznania oraz działalność społeczna miały istotny wpływ na kulturę i dziedzictwo tego miasta.

Poznań żegna wybitnego historyka sztuki, Profesora Jana Skuratowicza. Przez lata związanego z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Pełnił on tam funkcję profesora w Instytucie Historii Sztuki oraz angażował się w badania nad architekturą i historią miasta.

Profesor był również wieloletnim redaktorem naczelnym serii Biblioteki „Kroniki Miasta Poznania”. Przez lata poświęcał się badaniom nad architekturą i historią Poznania, publikując liczne prace naukowe i książki, m.in. „Architektury Poznania w latach 1890–1918”, „Dworów i pałaców w Wielkim Księstwie Poznańskim” czy „Secesji w architekturze Poznania”. Ponadto, jako radny Miasta Poznania w latach 1990–1994 i 1998–2002.

Profesor Skuratowicz był również cenionym członkiem wielu instytucji kulturalnych, m.in. Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków. Jego praca naukowa i konserwatorska była wielokrotnie doceniana, m.in. Nagrodą Naukową Miasta Poznania i tytułem „Zasłużony dla Miasta Poznania”.

W swoim bogatym dorobku naukowym Profesor Skuratowicz miał także liczne osiągnięcia z dziedziny konserwacji, m.in. realizację konserwatorską częściowej odbudowy zamku w Sierakowie, dworu w Chalinie, dworu w Brzóskowie oraz badania architektoniczne zamku w Szamotułach, pałacu Górków w Poznaniu i Akademii Lubrańskiego.

Profesor Jan Skuratowicz odszedł w wieku 78 lat.

Czytaj także: Wypadek na Grunwaldzkiej – rowerzysta zmarł w szpitalu

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl