Donos do prokuratury na Galerię Arsenał składa radna PiS

Spotkanie dotyczące aborcji w galerii Arsenał wywołało reakcje radnej PiS Ewy Jemielity. Złożyła w związku z nim zawiadomienie do prokuratury. Śledczy nie odpowiedzieli jeszcze na pismo radnej.

W Arsenale w ramach cyklu Warsztatów z Rewolucji jednym z wydarzeń \programu było spotkanie dotyczące narzędzi, którym przed wiekami wykonywano aborcję. Spotkanie dotyczyło stosunku do kobiet i historii medycyny.

Radna PiS oraz środowisko konserwatywne uznali, że były to warsztaty aborcyjne, które ułatwiały dokonanie zabiegu. A to w polskim prawie jest zabronione, radna złożyła więc zawiadomienie do prokuratury.

Śledczy będą musieli w najbliższym czasie podjąć decyzję, czy rozpoczną śledztwo. Za umożliwienie aborcji, czyli jak twierdzi radna, przekazywanie informacji o tym jak ją wykonać, polskie prawo przewiduje karę więzienia do trzech lat.

Art. 152. § 1. Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania.

Czy spotkanie dotyczące historycznych narzędzi służących do wykonywania aborcji było jej umożliwianiem? Na to pytanie będą już musieli odpowiedzieć śledczy.

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl