Dlaczego silent vlogi zyskują coraz większą popularność?

Wieś, dziki las i spokój, zamiast głośnej muzyki, „agresywnego” intro i długiego, słynnego dla youtuberów, powitania z naciskiem na zasubskrybowanie i kliknięcie dzwoneczka. Minimalizm i slow-living nie tylko jako styl życia, ale nowa filmowa formuła. Czym są ciche vlogi?

Na całym świecie silent vlogów jest wiele. Nie jest to bowiem temat filmów, ale formuła, która zyskuje coraz większą popularność na Youtubie, Tik Toku i Instagramie. Przedstawia codzienność w zupełnie innym stylu, niż większość znanych nam vlogów z głównym bohaterem, głośną muzyką i szybką akcją. Silent vlogi/ciche vlogi zwykle pokazują codzienne czynności. Przygotowywanie posiłków, prace w ogrodzie, spacery. Nawiązują czasem do nagrywanych przez yotuberów sesji ASMR. (ASMR to zjawisko, które może zostać wywołane poprzez wizualne, słuchowe, dotykowe i zapachowe bodźce zewnętrzne).

 

zdjęcie poglądowe, źródło: pixabay

 

Począwszy od popularnych w Stanach Zjednoczonych serii przygotowywania przez żony posiłków dla mężów, po kilkuminutowe kadry parzenia kawy, czy czytania książek. Ten typ vlogów często odpowiada twórcom, chcącym pokazać życie tradycyjne, blisko natury oraz nurt mindfulness, czy slow-living. W przeciwieństwie do „typowych” vlogów, ta formuła nie koncentruje się na vlogerze, a jego czynnościach. W Polsce możemy zauważyć tendencję powrotów do wiejskich metod gotowania, czy prowadzenia gospodarstwa domowego.

Kadry jak z „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Polska wieś i słońce wpadające przez białe ramy okien. Herbata w granatowej filiżance Bolesławca, las, książka. „Sielska sukienka na chłodne dni”, czy „Jesień w domu i ogrodzie” to tylko niektóre z tytułów polskiej sceny YouTube’a. Jednym z popularniejszych kanałów jest dailytips.pl. Autorka publikuje poradniki kulinarne, DIY z szycia własnych ubrań, czy relacje ze zbiorów owoców z własnego ogrodu, a wszystko to z relaksacyjną muzyką w tle.

Ciche vlogi i ASMR to jedne z ważniejszych trendów na Youtubie w 2020 i 2021 roku. Można zauważyć, że przez stres wywołany pandemią, wojnami i kryzysami ludzie potrzebują odpoczynku, a szukają ich w nowej, filmowej formule. Ucieczka od pędzącej i głośnej rzeczywistości w ciche, proste życie blisko natury jest może odpowiedzią na poszukiwanie tak potrzebnego w dzisiejszych czasach spokoju.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl