W tym tygodniu pogodowy rollercoaster

Majówka rozbudziła nasze nadzieje na ciepłą wiosnę, przynosząc słońce i wysokie temperatury. Ale niestety, ta radość nie będzie trwała długo.

Pogoda w tym roku potrafi nas zaskoczyć. Już na początku kwietnia mieliśmy wrażenie, że lato przyszło wcześniej – termometry wskazywały rekordowe temperatury, sięgające nawet 29 stopni. Była to najwcześniejsza fala upałów, jaką odnotowano w historii pomiarów. Niestety, ten ciepły okres nie trwał długo, ponieważ zimniejsze dni szybko wróciły.

Na szczęście pogoda znów się poprawiła i na majówkę mieliśmy piękne słońce oraz przyjemne temperatury. Wielu z nas wykorzystało ten czas na krótkie wyjazdy lub długie spacery po Poznaniu, ciesząc się wiosenną aurą. Niestety, ta dobra passa trwała tylko do końca majówki.

Od poniedziałku niebo ponownie zasnuły chmury, a temperatury spadły. Jak długo utrzymają się te pochmurne dni? Aby odpowiedzieć na to pytanie, sprawdziliśmy specjalnie dla Was prognozę pogody na najbliższe dni.

Długi weekend nad Wartą. Do niedzieli kursuje tramwaj wodny
fot. Łukasz Gdak/wpoznaniu.pl

Pogoda Poznań

Według prognoz, deszczowe i chłodne dni potrwają przez cały tydzień. Warto więc mieć przy sobie lekką kurtkę lub płaszcz. Poprawy pogody możemy spodziewać się dopiero w przyszłym tygodniu. Termometry wtedy znowu mają pokazać ponad 20 stopni Celsjusza.

W poniedziałek na południu i południowym wschodzie, w tym także w Karpatach, zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami występować będzie przelotny deszcz i burze. Prognozowana suma opadów w burzach do 30 mm, możliwy grad. Na pozostałym obszarze zachmurzenie zmienne i gdzieniegdzie możliwy jest słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 16°C na północy do 24°C na południu kraju, tylko nad morzem około 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, w czasie burz w porywach do 70 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

We wtorek na północy, zachodzie i w centrum kraju będzie pogodnie, na pozostałym obszarze pojawi się nieco więcej chmur. W całym kraju lokalnie możliwe słabe opady deszczu, jedynie na krańcach południowych, a zwłaszcza w rejonach górskich, opady będą nieco silniejsze – do 15 mm. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 9-10°C nad samym morzem, około 14-16°C na przeważającym obszarze kraju, do 20°C miejscami na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem i w górach dość silny, północny i północno-wschodni. Porywy wiatru nad morzem mogą osiągać do 60 km/h. 

W środę Polska dostanie się w zasięg klina wyżu znad Skandynawii, a z północy Europy napłynie powietrze pochodzenia arktycznego. Nad ranemtemperatura wyniesie od 1°C na północy kraju, około 5°C w centrum i nad morzem, do 8°C na południowym zachodzie. Na północnym wschodzie kraju możliwy spadek temperatury przy gruncie do –1°C. W dzień zachmurzenie umiarkowane
i nie będzie padać. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 15°C do 18°C, jedynie na północy kraju i w rejonach podgórskich od 10°C do 14°C, a na Półwyspie Helskim około 8°C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, na południu porywisty, północno-wschodni.

W czwartek pogodnie i bez opadów, ale chłodno. Temperatura w nocy od 3°C do 7°C, jedynie na Kaszubach około 1°C. W dzień będzie od 16°C do 21°C, a na północy kraju i w rejonach podgórskich Karpat od 11°C do 15°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, na północy kraju zachodni i południowo-zachodni, na pozostałym obszarze północno-wschodni.

W piątek na ogół pochmurno i miejscami występować będą przelotne opady deszczu. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia od 9°C nad samym morzem, około 16°C w centrum i w rejonach podgórskich Karpat, do 21°C na południu. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, porywisty, północno-zachodni i zachodni.

Sobota i niedziela z zachmurzeniem umiarkowanym, okresami dużym, oraz przelotnymi opadami deszczu, wysoko w górach śniegu. Temperatura w dzień wyniesie od 9-11°C na północy i północnym wschodzie kraju, około 15-16°C w centrum, do 18-20°C na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, z kierunków zachodnich.

Czytaj także: Ostrzeżenie! Przez Wielkopolskę przejdą burze. Może być niebezpiecznie

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl