To może być najwyższy budynek w Poznaniu

W tej chwili na pl. Andersa trwa budowa najwyższego w mieście biurowca AND2. Już w tej chwili jego konstrukcja góruje nad miastem. Jak długo będzie cieszył się mianem najwyższego w Wielkopolsce drapacza chmur?

AND2 ma już 25 pięter i 116 metrów wysokości. W tej chwili trwa wykańczanie potężnego gmachu. Miłośnicy drapaczy chmur obawiają się, że w naszym mieście długo nic wyższego nie powstanie. W tej chwili powstaje również przy rondzie Rataje inny wieżowiec. Industrial, bo tak już nazywany jest budynek ma mieć 16 kondygnacji i blisko 60 metrów wysokości, czyli prawie tyle ile mierzy poznański Bałtyk.

Czy Poznań ma jednak szansę na drapacz chmur z prawdziwego zdarzenia?

– Ciekawostka — ktoś złożył w marcu wniosek o warunki zabudowy na tej samej działce, co Andersia, dla budynku 35-kondygnacyjnego – informuje jeden z użytkowników budowlanego forum dyskusyjnego Skyscraper City. W zapytaniu wnioskodawca doprezycował, że chodzić ma o budynek mieszkalno-biurowo-usługowy. Miałby on stanąć na działce między powstającym właśnie drapaczem chmur a ul. Królowej Jadwigi.

Kolejny drapacz chmur w Poznaniu?

Wpis od razu wywołał gorącą falę komentarzy. Forumowicze zaczęli snuć wizję, jak wysoki będzie budynek, skoro będzie aż o dziesięć pięter wyższy od powstającego właśnie na sąsiedniej działce AND2. Zdaniem komentujących, wysokość zależeć będzie głównie od funkcji budynku. Konstrukcje biurowe mają bowiem wyższe kondygnacje a mieszkalne niższe. Zdaniem forumowiczów, 35 pięter w przypadku budynku biurowego mogłoby oznaczać nawet 160 metrów wysokości. Natomiast zabudowa mieszkaniowa oznaczałaby wysokość zbliżoną do dzierżącego już teraz miano najwyższego budynku stolicy Wielkopolski. Na to, jak wysoki budynek mógłby powstać w tym miejscu, wpływ będzie miała także decyzja Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Nad pl. Andersa przebiega bowiem droga podejścia dla samolotów lądujących na Ławicy.

O bliższe szczegóły dotyczące potencjalnej inwestycji zapytaliśmy w Urzędzie Miasta. Czekamy też na wiadomość od firmy, która złożyła wniosek o warunki zabudowy. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, poinformujemy niezwłocznie o jej treści.

fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl

Najwyższe wieżowce w stolicy Wielkopolski:

  1. AND2 – 116 m
  2. Collegium Altum – 103,35 m (wraz z anteną)
  3. Andersia Tower – 102,1 m (wraz z antenami)
  4. Poznań Financial Centre – 91 m (wraz z iglicą)
  5. Delta 4 – 73 m
  6. Novotel Poznań Centrum – 68 m
  7. Wieżowiec Bałtyk – 67 m
  8. Nowy Rynek E – 66 m
  9. Chartowo Tower – 61 m
  10. ATAL Warta Towers – 60 m

Czytaj też: Ewa Zgrabczyńska zwolniona z pracy. Miała zamówić lodówkę do zoo, ale ta trafiła do jej domu

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl