Czy poznańskie tramwaje powinny być beżowe?

Dla jednych zieleń poznańskich tramwajów jest zbyt jaskrawa, inni woleliby, żeby po prostu wszystkie pomalowane były tak samo, ale z beżowym pasem. Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania urządziło plebiscyt. Poznaniacy wybierają, jak powinny w przyszłości zostać pomalowane tramwaje i autobusy.

Dyskusja na temat tego, jak mają być pomalowane pojazdy poznańskiej komunikacji miejskiej, zdaje się nie mieć ani początku, ani końca. Temat ten rozgrzewa umysły i emocje wielu mieszkańców Poznania. Na Facebooku powstała nawet poświęcona mu grupa o nazwie „Zmieńmy zieleń poznańskich tramwajów”.

Zielone z żółtym, a może z beżowym?

– W żadnym przypadku zielone tramwaje muszą pozostać, to wizytówka Poznania, mamy najładniejszą kolorystykę tramwajów w Polsce, gdziekolwiek i w jakimkolwiek mieście Polski jestem słyszę taką samą opinię. Zielony Poznań, zielone tramwaje – komentuje na profilu Pani Bernadeta.

– Zmieńmy skutecznie! Tramwaje i autobusy całe zielone, bez niepotrzebnego żółtego paska na dole – nawołuje na tym samym profilu Pan Jacek.

I faktycznie zdecydowana większość komentarzy wspiera zachowanie zielonego malowania, choć pojawiają się nostalgiczne głosy wspominające pierwszy egzemplarz Moderus Gamma w kolorze niebieskim.

Ankieta rozwiązała problem?

Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania postanowiło więc zbadać problem bardziej dogłębnie i na swym facebookowym profilu zorganizowało ankietę. Zaproponowano w niej do wyboru aż sześć najczęściej padających propozycji malowania. W ankiecie udział wzięły 172 osoby. Aż 36 proc. głosujących wybrała malowanie w kolorze butelkowej zieleni z dodatkowym beżowym pasem u góry, niewiele mniej, bo 34,9 proc z głosujących preferowało również butelkową zieleń, ale za to z pasem u dołu i to w dodatku w kolorze żółtym. Na trzecim miejscu (27,3 proc. głosujących) znalazła się opcja zieleni butelkowej, ale tym razem dla odmiany z żółtym pasem u góry.

Czy głosowanie zakończyło odwieczny spór? Nie. Organizatorzy zdecydowali się więc na kontynuowanie ankiety. Głosy można oddawać na stronie stowarzyszenia.

Czytaj też: Kontrowersyjny pomysł. Pomnik ze złota dla radnego

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl