Co w weekend w Poznaniu? Atrakcje dla dzieci, koncerty, wizyta Mikołaja z Laponii

W ten weekend znów mnóstwo świątecznych wydarzeń, choć nie tylko. Najpierw zebraliśmy dla Państwa informacje z Jarmarku Świątecznego, poniżej znajduje się cała reszta wydarzeń. Dobrej zabawy w weekend!

JARMARK ŚWIĄTECZNY NA MTP

10 grudnia 2022 (sobota)
11:30 – 12:00 Czytanie bajek świątecznych (scena)

12:00 – 13:00 Wizyta Świętego Mikołaja z Laponii (scena)

13:00 – 13:30 Czytanie bajek świątecznych (scena)

12:00 – 18:30 POZNAŃ ICE FESTIVAL: Speed Ice Carving (teren Jarmarku między Holem Wschodnim a Iglicą)

12:00 – 20:00 Manualne warsztaty świąteczne: Drewniane ozdoby na choinkę lub okno z drewnianych kółek, sznurka, wstążki oraz drewnianych scrapek (strefa Enea obok lodowiska)

17:00 – 18:00 Koncert Ukulele i SeniorUki – Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele (scena)

19:30 – 22:00 Dyskoteka na lodzie z udziałem łyżwiarzy z Klubu Łyżwiarstwa Figurowego – Skating Poznań (lodowisko)

11 grudnia 2022 (niedziela)
9:00 – 17:00 POZNAŃ ICE FESTIVAL: Konkurs Główny (teren Jarmarku między Holem Wschodnim a Iglicą)

11:00 – 15:00 Lodowe warsztaty dla dzieci (teren Poznań Ice Festival)

12:00 – 14:00 Warsztaty z pisania listów do Św. Mikołaja (Poznań Congress Center, sala 0A)

12:00 – 12:20 Konkurs dla dzieci z nagrodami – organizator Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu (scena)

12:00 – 20:00 Manualne warsztaty świąteczne: Drewniane ozdoby na choinkę lub okno z drewnianych kółek, sznurka, wstążki oraz drewnianych scrapek (strefa Enea obok lodowiska)

13:00 – 13:30 „Świąteczne psoty” – pokaz fire show (scena)

14:30 – 15:00 Świąteczny koncert chóru męskiego „AKORD” (scena)

15:45 – 16:30 Wspólna jazda na łyżwach i animacje na lodzie – Klub Łyżwiarstwa Figurowego – Skating Poznań (lodowisko)

16:00 – 16:25 Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (scena)

18:00 – 19:00 Koncert świątecznych standardów jazzowych – Lee Ensemble (scena)

WSZYSTKIE WYDARZENIA

SOBOTA 10.12

Ekomikołajki w Palmiarni

Okres świąteczny sprzyja pojawianiu się znacznej ilości niewykorzystanych produktów spożywczych czy wszelkiego rodzaju ozdób. Aby ich nie marnować i nie skazywać na szybkie porzucenie, poznańska Palmiarnia zaprasza na Ekomikołajki, na których można dowiedzieć się, jak niebanalnie wykorzystać wiele na pozór niepotrzebnych rzeczy. Podczas wydarzenia odbędą się m.in. warsztaty planowania świątecznego menu, tworzenia w nurcie trash art czy wykonywania ekologicznych ozdób na świąteczne drzewka.

Palmiarnia Poznańska, ul. Matejki 18

Godzina: 10:00-16:00

Bilety: od 12 zł

Więcej informacji na stronie.

Świąteczny Bazar Wyspiańskiego

Już po raz kolejny Bazar Wyspiańskiego zaprasza do siebie wszystkich miłośników świątecznego klimatu, a także szukających prezentów dla najbliższych. Podczas trwającego dwa dni wydarzenia będzie można skosztować m.in. grzanego wina czy gorącej czekolady, jak również wziąć udział w licznych atrakcjach. Wśród nich znajdują się warsztaty pierniczkowe, mydełkowe oraz gliniarskie, a także występ chóru „Canticum Novum” i wspólne kolędowanie.

Bazar Wyspiańskiego, ul. Wyspiańskiego 26

Godzina: 12:00-20:00 (sobota), 12:00-18:00 (niedziela)

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Jarmark Świąteczny na Wildzie

W sobotę będzie mieć miejsce także siódma edycja wildeckiego Jarmarku Świątecznego. Podczas wydarzenia odbędą się m.in. występy teatralne dla dzieci, koncert chóru czy pokazy ognia. Ponadto będzie można zakupić wyroby lokalnych wystawców i wypróbować dania poznańskich gastronomików. Na Jarmarku pojawi się także gość specjalny dla najmłodszych.

Plac Marii Skłodowskiej-Curie

Godzina: 16:00-21:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Reniferiada

Nowe, przedświąteczne wydarzenie dla poznaniaków i poznanianek. Reniferiada to festiwal tradycji bożonarodzeniowej. Na odwiedzających będą czekać wystawcy z produktami i wyrobami, które mogą być interesującymi prezentami świątecznymi. Będzie można zakupić biżuterię, wyroby rękodzielnicze, stroiki, zabawki, ozdoby świąteczne, odzież, świece czy kosmetyki. Odbędą się także prelekcje dotyczące świątecznych tradycji, a o część gastronomiczną zadbają Katarzyna Bosacka i Jakub Reszka.

Stary Browar (Słodownia +1), ul. Półwiejska 42

Godzina: 10:00-20:00 (sobota), 12:00-18:00 (niedziela)

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Studenckie Targi Sztuki

Uniwersytet Artystyczny organizuje XIII edycję Targów Sztuki. To cykliczne wydarzenie jest okazją dla młodych artystów do prezentacji i sprzedaży swoich dzieł. Poza malowidłami, na targach będzie można zobaczyć dzieła związane z wzornictwem, rzemiosłem i ręcznie robionymi gadżetami. Aby zachęcić do zdalnego udziału w wydarzeniu, udostępniona zostanie także Platforma Internetowa Studenckich Targów Sztuki.

Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz, al. Marcinkowskiego 29

Godzina: 10:00-18:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Poznański Maraton Pisania Listów

Maraton Pisania Listów to ogólnoświatowa akcja mająca zwrócić uwagę na prawa człowieka. Zgodnie z ideą, miliony ludzi pisze listy do światowych decydentów, aby upomnieć się o osoby, których prawa są łamane. Maraton został zainicjowany w Polsce w 2001 roku. Wydarzenie odbędzie się w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, pokój 132

Godzina: 12:00-20:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Koncert Anny Wyszkoni

Anna Wyszkoni to polska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Sławę przyniosły jej występy z zespołem Łzy, którego największe przeboje to „Agnieszka” czy „Narcyz”. Od 2009 roku wydaje również solowe płyty i numery, wśród nich m.in. „Pan i Pani”. W ubiegłym roku obchodziła 25-lecie działalności artystycznej i z tej okazji koncertuje, prezentując swoje największe przeboje.

Collegium Da Vinci (Aula Artis), ul. gen. Tadeusz Kutrzeby 10

Godzina: 19:00

Bilety: od 129 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Koncert Mesajah

Jeden z najbardziej znanych polskich twórców muzyki reggae znów zawita do Poznania. Muzyk jest znany z numerów takich jak „Lepsza połowa”, „Ludzie prości” czy duetu z Kamilem Bednarkiem „Szukając szczęścia”. 

Tama, ul. Niezłomnych 2

Godzina: 19:00

Bilety: 80 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

NIEDZIELA 11.12

Targi Sztuk Pięknych

Już po raz szósty na Rynku Łazarskim będzie można podziwiać Targi Sztuk Pięknych. Jak zawsze odwiedzający będą mogli obejrzeć, a także zakupić dzieła poznańskich artystów i rzemieślników. Podczas niedzielnych targów przeważać będzie przedświąteczny klimat, a goście będą mogli znaleźć inspiracje na prezenty dla swoich bliskich.

Rynek Łazarski

Godzina: 12:00-17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

„Themes of Dracula”

W ramach cyklu koncertów JazZamek, w tę niedzielę odbędzie się koncert jazzowy dwóch młodych twórców sceny improwizowanej: Piotra Orzechowskiego i Kuby Więcka. Obaj eksperymentują z muzyką i stawiają na autorskie pomysły, odchodząc od klasycznego jazzu.

Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Godzina: 19:00

Bilety: 40 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

„A mury runą…”

41 lat po wydarzeniach grudnia „81 warto wspomnieć emocje i muzykę towarzyszącą tamtym chwilom. Koncert Piosenki Zaangażowanej to okazja, aby posłuchać, powspominać i wrócić myślami do spraw, na które na co dzień nie mamy czasu. Na koncercie wystąpią: Leopold Twardowski, Piotr Kałużny, Bartek Kucz, Sławomir Tokłowicz.

Dom Kultury „Na Skarpie”, os. Piastowskie 104

Godzina: 17:00

Bilety: 20 zł

Więcej informacji na stronie.

Koncert Julii Wieniawy

Ta polska aktorka i wokalistka debiutowała w 2016 roku utworem „Na zawsze”. W ostatnich latach współpracowała chociażby z duetem Karaś/Rogucki czy braćmi Kacperczyk. Koncert odbędzie się w ramach promocji jej debiutanckiego albumu „Omamy”.

Klub B17, ul. Bułgarska 17

Godzina: 20:00

Bilety: od 109 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Koncert zespołu Dżem

Legendarny polski zespół rockowy działa na scenie od 1973 roku. Wraz ze swoim pierwszym wokalistą, Ryszardem Riedlem, wydali hitowe płyty „Cegła” czy „Autsajder”. Pomimo wielu zmian personalnych w składzie zespołu, Dżem nadal koncertuje. Obecnie jego wokalistą jest Maciej Balcar. Ostatni album wydali w 2010 roku.

Tama, ul. Niezłomnych 2

Godzina: 19:00

Bilety: od 100 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl