Co trzeba zrobić, by zagłosować poza miejscem zameldowania

15 października odbędą się wybory parlamentarne oraz referendum ogólnokrajowe. Osoby które mieszkają w Poznaniu, ale są zameldowane gdzie indziej a także ci którzy w dniu wyborów będą w innym mieście lub za granicą, mogą także oddać ważny głos. Jak to zrobić?

Mieszkańcy Poznania, którzy nie są zameldowani w tym mieście, ale chcą oddać głos, muszą pobrać w dowolnym urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania lub dopisać się do spisu wyborców (wniosek o zmianę miejsca głosowania).

Można złożyć wniosek przez Internet

Będzie to możliwe, jeśli taka osoba złoży wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania, zawierający dane osobowe oraz adres, pod którym wyborca będzie tego dnia. Najszybciej można zrobić to przez Internet: poprzez stronę gov.pl  (usługa „Zmień miejsce głosowania”) lub za pomocą aplikacji mObywatel. 

Stacjonarne składanie wniosku – kilka opcji

Możliwe jest także złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania w urzędzie miasta. Od 1 września można to robić przy ul. Libelta 16/20 (bez rezerwacji wizyty). Od 11 września dokumenty są też przyjmowane przy ul. Gronowej 22a (tam również nie trzeba umawiać się na wizytę), a od 18 września – taka opcja będzie dostępna także przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404 (obsługa tylko umówionych klientów: poznan.pl/mim/rezerwacje – można już się umawiać na wizytę).

Trzeba złożyć dokumenty do 12 października

Konieczne jest złożenie dokumentów do 12 października, by być uwzględnionym w spisie wyborców. Zmiana miejsca głosowania jest bezpłatna. Należy mieć na uwadze, że osoby, które zapiszą się do spisu wyborców przed jesiennymi wyborami, będą mogły głosować w wyborach i referendum 15 października, ponieważ dopisanie do spisu wyborców jest jednorazowe – dotyczy zatem najbliższych wyborów.

Osoby przebywające w dniu wyborów za granicą mogą dopisać się do spisu wyborców w innym kraju, w miejscu pobytu w tym dniu, mogą też głosować na podstawie zaświadczenia. 

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Zaświadczenie o prawie do głosowania można uzyskać w dowolnej gminie w Polsce, bez względu na miejsce zameldowania lub zamieszkania. Pozwala ono na oddanie głosu w dowolnym obwodzie w Polsce i za granicą. 

Zaświadczenie można odebrać osobiście albo przez upoważnioną na piśmie osobę. W dokumencie wskazuje się imię  i nazwisko oraz nr PESEL wyborcy oraz pełnomocnika. Ten dokument będzie wydawany do 12 października w tych miejscach: od 1 września przy ul. Libelta 16/20 (bez rezerwacji wizyty), od 11 września przy ul. Gronowej 22a (tam również nie trzeba umawiać się na wizytę), od 18 września przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404 (obsługa tylko umówionych klientów, można już się umawiać).

Trzeba mieć świadomość, że jeśli dana osoba zgubi lub zniszczy zaświadczenie, nie będzie mogła otrzymać kolejnego. To uniemożliwi też oddanie głosu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Gdzie można jeszcze szukać informacji

Szczegółowe informacje o wyborach i referendum można znaleźć na stronie: poznan.pl/parlament2023 Pracownicy miejskiej infolinii – Poznań Kontakt pod numer telefonu 61 646 33 44, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 – 20:00, także są do dyspozycji mieszkańców. Wydawanie zaświadczeń oraz dopisanie do spisu rozpocznie się 1 września i potrwa do 12 października. 

Czytaj także: Co trzeba zrobić, by zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej

Bartłomiej Najtkowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl