Co czeka Zbysława C. w areszcie śledczym w Poznaniu?

Najtrudniejszym zadaniem Służby Więziennej będzie teraz niedopuszczenie do linczu na Zbysławie C. zabójcy 5-latka. Morderca musi trafić przed sąd i to on orzeknie karę. Co jednak czeka mordercę kilkulatka za murami aresztu ??

Zbysław C. w areszcie

Zabójcy dzieci w polskich więzieniach muszą być separowani od innych osadzonych ze względu na duże prawdopodobieństwo linczu. Więzień, czy tymczasowo aresztowany, gdy pojawia się w celi, ma ze sobą kartkę z podstawą aresztowania, czy skazania i rodzajem przestępstwa, za które został umieszczony w zakładzie karnym czy areszcie. By zmniejszać ryzyko linczu, funkcjonariusze osobom narażonym na samosąd wydają kartki z innymi zarzutami, by współosadzeni w celi nie dowiedzieli się, że odpowiadają np. za zabójstwo dziecka.

Zbysław C., jak ujawnił rzecznik prokuratury okręgowej, ma trafić na oddział szpitalny poznańskiego aresztu. Ta decyzja może ułatwić odseparowanie go od innych więźniów. Rozmowa z rzecznikiem prokuratury TUTAJ

Status tymczasowo aresztowanego

Zbysław C. ma obecnie status tymczasowo aresztowanego. Przepisy gwarantują mu prawo do opieki medycznej w czasie aresztu. Dlatego też, jak już podawano, najprawdopodobniej znajdzie się na oddziale szpitalnym aresztu. Zbysław C. będzie miał prawo dostępu do telefonu. Będzie mógł powiadomić kogoś z rodziny o zatrzymaniu. Kolejnym prawem zatrzymanych jest widzenie z kimś bliskim, po uzyskaniu zgody prokuratora. Morderca Maurycego będzie mógł też zaskarżyć postanowienie o tymczasowym aresztowaniu. Będzie mógł je złożyć albo jego prawnik, albo prawnik z urzędu.

Ile może trwać tymczasowe aresztowanie? Teoretycznie 3 miesiące, ale istnieją możliwości przedłużania go. W Polsce zdarzały się już przypadki, w których tymczasowe aresztowanie trwało kilka lat.

Czytaj także: Najtrudniejszym zadaniem Służby Więziennej będzie teraz niedopuszczenie do linczu na Zbysławie C. zabójcy 5-latka.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl