Ceny paliw a województwa. Gdzie jest najdrożej?

Czy to w jakim województwie tankujemy auto ma istotne znaczenia dla portfela kierowców? Okazuje się, że…tak. Średnie różnice wynoszą nawet 37 groszy na jednym litrze! Specjaliści z aplikacji PanParagon prezentują dane, które obnażają całą prawdę o kosztach paliwa z podziałem na poszczególne regiony w Polsce. Gdzie zatem najwięcej zapłacimy za benzynę, olej napędowy oraz gaz?

Różnica 37 groszy na jednym litrze PB 98

Tankując benzynę PB 98 największego szoku cenowego można było doznać w województwie podkarpackim. To tutaj w sierpniu tego roku trzeba było liczyć się ze średnimi kosztami 7,63 zł za 1 litr tego typu benzyny. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazło się województwo mazowieckie z ceną 7,59 zł/l. Ścisłe podium zamyka województwo śląskie, gdzie za 1 litr PB 98 przyszło nam zapłacić średnio 7,57 zł. Z kolei najbardziej preferencyjne ceny mieli kierowcy z województwa zachodniopomorskiego (7,26 zł/l), kujawsko-pomorskiego (7,31 zł/l) oraz podlaskiego (7,33 zł/l).

Spośród wszystkich rodzajów paliwa ujętych w badaniu największe różnice w cenie względem regionu odnotowaliśmy w przypadku benzyny PB 98. Kierowcy z województwa podkarpackiego zapłacili średnio 37 groszy więcej na jednym litrze niż zmotoryzowani z zachodniopomorskiego – wylicza Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Szczegóły ujęte zostały na poniższej grafice.

 

źródło : materiały prasowe PanParagon

 

PB 95 najdroższe w lubuskim, a najtańsze w warmińsko-mazurskim

Zupełnie inna sytuacja cenowa przedstawia się w przypadku benzyny PB 95. Najdrożej jest w województwie lubuskim (7,05 zł/l), następnie zachodniopomorskim (7,03 zł/l) oraz opolskim (7,02 zł/l). Z kolei na najtańszą ofertę PB 95 na stacjach benzynowych mogą liczyć kierowcy z warmińsko-mazurskiego (6,86 zł/l), dolnośląskiego (6,92 zł/l) oraz wielkopolskiego (6,93 zł/l) i śląskiego (6,93 zł/l). Rozbieżność cenowa między najdroższą, a najtańszą ofertą wynosi zatem średnio 19 groszy na jednym litrze benzyny PB 95. Średnia różnica między najdroższą ofertą a najtańszą wynosi 19 groszy.

 

źródło: materiały prasowe PanParagon

 

Biorąc pod uwagę dwa rodzaje benzyny można zauważyć pewne skrajności. W województwie zachodniopomorskim można zatankować najtaniej i najdrożej w Polsce. Wszystko zależy od typu paliwa. W przypadku PB 98 kierowcy z tego regionu mogli liczyć na najlepszą ofertę, natomiast w zestawieniu cen PB 95 zachodniopomorskie na tle innych województw znalazło się w czołówce krajowej drożyzny. Z niemal identyczną sytuacją musieli zmierzyć się kierowcy z lubuskiego. Z kolei mieszkańcy województwa śląskiego mogli niemalże najtaniej w kraju zatankować PB 95 i jednocześnie wydając najwięcej w Polsce na PB 98 analizuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

A gdzie największe rachunki do zapłaty będą mieli posiadacze aut napędzanych Dieslem?

Diesel najdroższy w podlaskim i opolskim

Właściciele aut z silnikiem Diesla najwięcej pieniędzy za tankowanie zostawiają w województwie podlaskim i opolskim. To tutaj koszt za 1 litr oleju napędowego w sierpniu tego roku wynosił średnio 7,40 zł.  Następnie na liście dieslowej drożyzny znalazły się województwo zachodniopomorskie (7,36 zł/l) oraz lubuskie (7,34 zł/l).

Najkorzystniejszymi cenowo województwami do tankowania oleju napędowego ON były: pomorskie, śląskie, świętokrzyskie i łódzkie.

 

źródło : materiały prasowe PanParagon

 

Eksperci w swoim badaniu ujęli także analizę gazu LPG. Gdzie są najmniej korzystne ceny w kraju?

LPG najdroższe na południowym zachodzie

W zależności od tego w jakim województwie tankujemy gaz LPG to ceny mogą się różnić aż o 30 groszy na 1 litrze. Najdrożej jest w południowo zachodniej części Polski, czyli w opolskim (3,52 zł/l), dolnośląskim (3,24 zł/l) i lubuskim (3,45 zł/l). Z kolei najtańszą ofertę na stacjach paliw mają mieszkańcy łódzkiego (3,22 zł/l), podkarpackiego (3,23 zł/l) i śląskiego (3,25 zł/l).

 

źródło : materiały prasowe PanParagon

 

Jak widać, oferta stacji benzynowych jest niezwykle zróżnicowana względem regionu w jakim się znajdujemy oraz jakim rodzajem paliwa tankujemy swoje auto. Różnica 37 groszy na jednym litrze może mieć znaczący wpływ na nasz budżet domowy. Warto zatem porównywać ceny na pobliskich stacjach i kontrolować swoje wydatki.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl