Były komendant strażaków z lotniska Ławica skazany za mobbing.

Ośmieszał, zastraszał i poniżał. Marek G., były komendant Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej na poznańskiej Ławicy, został skazany przez sąd za mobbing.

Sąd potwierdził winę byłego komendanta Marka G, i ukarał go karą grzywny w wysokości 6 tys. zł. Oprócz tego, skazany musi także zapłacić po 2 tys. zł nawiązki każdemu z mobbingowanych strażaków i ratowników. W sumie 15-stu osobom.

Zarzuty dotyczyły okresu od września 2012 r. do stycznia 2016 r. To właśnie wtedy były komendant miał mobbingować swoich podwładnych. Poniżał ich, obrażał, naśmiewał się z tych którzy nie potrafili zaliczyć testów sprawnościowych. Mobbing miał polegać także na nieuzasadnionym obniżaniu pracownikom premii kwartalnych. Po doniesieniach, sprawą najpierw w 2016 roku zajęła się Państwowa Inspekcja Pracy, która potwierdziła, że stosunki panujące w jednostce nosiły znamiona mobbingu. Później sprawa trafiła do prokuratury.

Wszyscy świadkowie, którzy byli przesłuchiwani w sprawie potwierdzili zarzutu prokuratury. Pokrzywdzeni, dla Marka G. domagali się kary więzienia w zawieszeniu. Sąd uznał jednak, że byłaby to zbyt surowa kara, miał na uwadze to, że oskarżony jest niekarany i prowadzi przykładny tryb życia.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl