Byłą szalupą ratunkową przepłynęli po Wielkopolsce setki kilometrów

Przez trzy tygodnie w rejsie zorganizowanym przez Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie Aplaga, żeglarzom na łodzi Voyager udało się przepłynąć trasę liczącą aż 688 km.

Celem rejsu było promowanie walorów Wielkiej Pętli Wielkopolski – turystycznego szlaku wodnego obejmującego m.in. Wartę, Noteć, Jezioro Gopło i Kanał Ślesiński

Na pokładzie Voyagera

Voyager to jednostka z tradycjami, której port macierzysty to Oborniki. Wykonana z nitowanych pasów blachy aluminiowej w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku jako szalupa ratunkowa na transatlantyku Stan Batory. W 2007 roku została zakupiona i przebudowana przez obecnych właścicieli. Wtedy łódź zyskała nazwę Dom Rencisty. Obecnie łódź pływa pod banderą Warta Czarter jako Voyager.

Rejs

Na wyprawę zapisać się mógł każdy, niezależnie od dotychczasowego wodnego doświadczenia. Pierwsza załoga rozpoczęła swój rejs 17 maja w Obornikach. Kolejni załoganci zmieniali się, podobnie jak sternicy: Zdzisław, Maciej i Marek, dbający cały czas o bezpieczeństwo uczestników i jednostki.

Trasa obejmowała różne cieki i akweny: Wartę, Noteć, Kanał Bydgoski, Kanał Górnonotecki, Noteć Górną, Jezioro Gopło, Kanał Ślesiński i ponownie Wartę. Wielka Pętla Wielkopolski to najdłuższy znakowany szlak wodny w Polsce! Podczas rejsu trzeba było pokonać ponad 20 śluz płynąc z prądem i pod prąd. Najbardziej wymagający okazał się odcinek Warty od Konina do Lądu. Ze względu na zbyt niski poziom rzeki, konieczne było przepychanie na mieliźnie ponad pięciotonowej jednostki, brodząc w wodzie.

fot. materiały prasowe

– Podczas całego rejsu prowadzono dziennik pokładowy, publikowany w mediach społecznościowych stowarzyszenia. Po pokonaniu kolejnych odcinków nanoszono korekty na mapach i w Przewodniku nawigacyjnym. Załoganci odwiedzali też atrakcje turystyczne położone nad rzekami lub w ich pobliżu, prowadzili rozmowy, śpiewali. Ostatniego dnia rejsu, 6 czerwca Voyager zawitał do Poznania, a następnie powrócił  do Obornik, zgodnie z założeniem pokonując całą trasę Wielkiej Pętli Wielkopolski w ciągu 21 dni – informują członkowie Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie Aplaga, współorganizatorzy rejsu

Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie APLAGA działa od ponad 10 lat, zrzeszając przedsiębiorców oferujących usługi związane z turystycznym wykorzystaniem rzek oraz miłośników turystyki wodnej.

czytaj także: Malta Festival 2024 w tym roku w innym terminie

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl