Bogaty program rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Zobacz, co się wydarzy

Po dwuletniej przerwie tegoroczne obchody w Poznaniu odbędą się w formie zbliżonej do tej sprzed pandemii. 27 grudnia tradycyjnie o godzinie 16.40 podczas uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich zostaną złożone kwiaty i zapalony znicz. W Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspólnie z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 organizuje w Poznaniu centralne obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Pandemia przez dwa lata utrudniała organizowanie obchodów zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, ale w tym roku program będzie już pełen wydarzeń, w których można wziąć udział.


Program

Poznań, 27 grudnia 2022 roku (wtorek)

– 11.15

Złożenie kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu

Złożenie kwiatów przy tablicach:

tablicy pamiątkowej Franciszka Ratajczaka

tablicy pamiątkowej Dowódców Powstania Wielkopolskiego

tablicy pamiątkowej Ignacego Jana Paderewskiego

pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich

tablicy pamiątkowej Marynarzy Powstańców Wielkopolskich

– 12.30

Msza Święta w intencji Powstańców Wielkopolskich

Fara Poznańska

– 16.40

Centralne uroczystości i ceremonia złożenia kwiatów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

W centralnych uroczystościach przy pomniku Powstańców Wielkopolskich przewidziany jest udział ok. 500 osób. Swój udział w uroczystościach w imieniu Prezydenta RP potwierdził Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.  

Ci z poznaniaków i Wielkopolan, którzy nie dotrą przed pomnik, będą mogli śledzić uroczystość online za pośrednictwem strony www.27grudnia.pl poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu. W tym roku po raz pierwszy transmisja obchodów będzie tłumaczona na język migowy.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl