Bieg jakiego jeszcze nie było. Ku pamięci ofiar czerwca 56′

Bieg poprowadzony zostanie śladami pochodu robotniczego, który szedł w kierunku centrum miasta w 1956 roku. Zawodnicy wystartują z rejonu Zakładów im. Cegielskiego 24 czerwca o godzinie 11:00 . 

– Taki bieg to dobry sposób przywołania pamięci i zaznaczenia historycznej wagi czerwcowych wydarzeń – podkreśla Aleksander Rosa, przedstawiciel organizatora wydarzenia. – Bieg Powstania Wielkopolskiego czy Bieg Niepodległości, a także Bieg Powstania Warszawskiego to doskonałe przykłady jak sport można połączyć z walorem edukacyjnym i patriotycznym takich wydarzeń. Chcemy oddać hołd bohaterom pierwszego niepodległościowego zrywu w powojennej Polsce biegnąc trasą wydarzeń czerwcowych, a także przekazując wiedzę i edukując najmłodszych o znaczeniu tamtych wydarzeń. Będzie to możliwe także, dzięki zaangażowaniu kombatantów Czerwca ‘56r i Muzeum Poznańskiego Czerwca – podkreśla Rosa.

fot. www.biegczerwca56.pl

Bieg planowany jest na dystansie około 10 km w dwóch wariantach. Bieg indywidualny oraz Sztafeta Pamięci Czerwca ’56, która powiązana będzie z historycznymi miejscami czerwcowych wydarzeń. W specjalnie zorganizowanych strefach dochodzić będzie do zmiany zawodników – bieg zostanie podzielony na pięć odcinków o długości 2 km każdy. Czas trwania, trasa oraz meta będą wspólne zarówno dla biegaczy indywidualnych, jak i zespołów sztafetowych. Meta biegu zostanie zlokalizowana w rejonie historycznej dla tamtych wydarzeń zajezdni tramwajowej przy ulicy Gajowej.

Zapisy na stronie internetowej www.biegczerwca56.pl

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl