Biedronka rozda niebawem warzyworki fanom owoców i warzyw

23 stycznia obchodzimy w Polsce dzień bez opakowań foliowych. Sieć Biedronka przyłącza się do obchodów i organizuje specjalną akcję promocyjną. Klienci, którzy w dniach 22-28 stycznia br. kupią świeże warzywa lub owoce o wartości co najmniej 20 zł otrzymają za darmo komplet dwóch warzyworków do ponownego użytku. Akcja ma na celu popularyzację opakowań wielokrotnego użytku.

Kupując owoce i warzywa w sieci sklepów Biedronka klienci mają możliwość zaopatrzyć się w specjalne siateczki tzw. warzyworki, zamiast zużywać kolejnych sztuk foliowych jednorazowych „zrywek”. W przypadku wydania wielokrotności kwoty 20 zł Biedronka sprezentuje kolejne zestawy woreczków. Będą one wydawane przez kasjera przy płatności za zakupy lub asystenta ds. kas samoobsługowych. Ze względu na charakter akcji, nie jest wymagane korzystanie z karty Moja Biedronka lub aplikacji.

Dlaczego Biedronka zachęca, by zmienić plastikową zrywkę na inny polimer, zamiast zastosować alternatywne materiały z odnawialnych źródeł? Należy wziąć pod uwagę cały cykl życia opakowania z konkretnych surowców. Produkcja toreb papierowych wymaga użycia więcej energii, a dodatkowo taka torebka musiałaby być wykorzystana co najmniej 4 razy, aby zniwelować jej ślad węglowy, co w przypadku papieru często jest niemożliwe ze względu na delikatność materiału. Z kolei, by zniwelować ślad węglowy związany z powstawaniem torebki bawełnianej należałoby ją użyć ponad 130 razy. Uprawa bawełny zużywa ogromne ilości chemicznych środków ochrony roślin, które trafiają do gleby. Z kolei torby biodegradowalne, by zostały rozłożone, potrzebują kontrolowanych warunków kompostowania, a wrzucenie ich do pojemnika na frakcję plastikową obniża jakość polimerowych recyklatu.

Czytaj także: Rozbiórka akademików przy ul. Dożynkowej. Jest reakcja konserwatora

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl