Bezpłatne szczepienia dla nastolatków. Uchroń się przed rakiem

Miasto płaci ze darmowe szczepienia chroniące przed zakażeniami wywołanymi wirusem brodawczaka ludzkiego. To jeden z najczęściej spotykanych wirusów w Polsce, odpowiedzialny m.in. za nowotwory szyjki macicy. z  Z bezpłatnej ochrony mogą skorzystać zarówno dziewczęta, jak i chłopcy.

Tegoroczne darmowe szczepienia obejmują rocznik 2003 – 2005. Aby zachować odstęp między kolejnymi szczepieniami organizatorzy zachęcają, aby pierwszą dawkę podać jeszcze do 29 maja. To pozwoli skorzystać z pełnego cyklu bezpłatnych szczepień do końca roku.

Poznań realizuje programy profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) – w tym raka szyjki macicy – od 2008 roku. Każdego roku korzysta z niego nawet do 2 tysięcy osób. Od 2016 r. mogą z niego skorzystać także chłopcy.

Z powodu raka szyjki macicy, który prawie w 100 proc. powiązany jest z wirusem HPV, umiera blisko 5 Polek dziennie. Wirus HPV odgrywa istotną rolę w zachorowaniach na wiele innych chorób, w tym: raka odbytu, raka sromu, raka pochwy, brodawki narządów płciowych, nowotwory głowy i szyi. Szacuje się, że 75-80 proc. osób w ciągu swojego życia będzie miało kontakt z wirusem HPV.

Aby skorzystać z bezpłatnych szczepień należy osobiście lub telefonicznie zgłosić się do realizatora programu: przychodni Edictum sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu, tel. 61 8470454. Zaszczepić można się w 16 placówkach na terenie Poznania.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl