Bezpłatne badania na raka jąder w Poznaniu. Jedna z niewielu takich okazji dla mężczyzn

Już 18 i 19 listopada mężczyźni w Poznaniu będą mieli możliwość wykonania darmowych badań USG jąder oraz badań PSA. To jedna z niewielu szans na wykonanie takich badań nieodpłatnie. Przebadać będzie się można podczas Poznańskich Targów Piwa.

Każdego roku w Polsce co roku mniej więcej 16-19 tys. mężczyzn choruje na nowotwór prostaty, a około 5,5-6 tys. z tego powodu umiera. Choć kobiety nawet kilkanaście razy do roku mają możliwość darmowego wykonania mammografii, mężczyźni do nieodpłatnego USG jąder mają dostęp dużo rzadziej. W tym roku akcja takich badań zaczyna się w całej Polsce szybciej, bo już w październiku.

Mężczyźni w Poznaniu będą mogli za darmo wziąć udział w badaniu PSA oraz USG jąder już 18 i 19 listopada. Taka możliwość będzie na Poznańskich Targach Piwa w Congress Center Międzynarodowych Targów Poznańskich. W piątek przyjść będzie można w godzinach od 17:00 do 22:00, a w sobotę od 13:00 do 21:00.

Prywatnie takie badanie kosztuje 200 złotych. Na terenie targów będzie można wykonać je bez konieczności rejestracji. Decydować będzie kolejność przybycia. Są to badania bezbolesne, nie wymagają żadnych przygotowań, poza zachowaniem higieny osobistej. Wyniki dostępne są w ciągu 10 minut.

Możliwość wykonania darmowych badań dla mężczyzn jest bardzo rzadko. Tym bardziej w porównaniu do kobiet, które mają taką okazję kilkanaście razy w roku nawet w małych miastach – i super, że mają, ale szkoda, że dla mężczyzn się nie organizuje takich badań na tak dużą skalę, podczas gdy liczba zgonów i zachorowań na raka prostaty i raka piersi jest praktycznie taka sama. – napisał prowadzący stronę Stop Dyskryminacji Mężczyzn.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl