Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia rozstrzygnął w piątek konkurs na prowadzenie poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Po podpisaniu umów, od 6 listopada w naszym regionie rozpocznie działalność sześć kolejnych takich placówek.
Poradnie psychologiczno-terapeutyczne to miejsca, gdzie mali i młodzi pacjenci oraz ich rodziny mogą korzystać z pomocy psychologa, terapeuty i psychoterapeuty. Placówki te stanowią pierwszy poziom zabezpieczenia w modelu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Do tej pory w Wielkopolsce funkcjonowało 37 takich miejsc, po podpisaniu nowych umów będzie ich 43. W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszone kolejne postępowanie na ten rodzaj leczenia.
– Wyniki tych postępowań w dużej mierze zależą od jakości złożonych ofert, dlatego prosimy podmioty o uważność i rzetelne przygotowanie dokumentacji. Z powodu słabej jakości ofert, część konkursów musieliśmy unieważnić, ale mimo tego udało nam się wyłonić sześć nowych poradni – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Według wskaźników demograficznych w Wielkopolsce powinno być 55 poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci.
W tej chwili w Wielkopolsce działa sześć placówek II poziomu, które prowadzą zarówno poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, jak i oddziały dzienne. Docelowo NFZ planuje uruchomić 10 takich miejsc. Dodatkowo pacjenci w kryzysie zdrowia psychicznego mogą korzystać z 16 placówek na II poziomie, które prowadzą poradnie zdrowia psychicznego bez oddziałów dziennych.