131,2 mln zł przez 4 lata w Poznaniu. Miasto obiecuje dalsze inwestycje w ochronę zdrowia

Magistrat zapowiedział kontynuacje zaangażowania w rozwijanie opieki zdrowotnej dla poznaniaków. W ciągu ostatnich czterech lat miasto przeznaczyło pieniądze na inwestycje i programy zdrowotne. Nowoczesne placówki, takie jak szpitale im. F. Raszei i J. Strusia, oferują pacjentom wysoki standard opieki medycznej, podczas gdy programy zdrowotne zyskiwały na popularności.

W ciągu ostatnich trzech lat Poznań zainwestował ponad 110 mln zł w placówki lecznicze. Miasto zabezpieczyło również pieniądzen na przyszłoroczne inwestycje, w tym ponad 4 mln zł na modernizację Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM). POSUM odnotował w ubiegłym roku rekordową liczbę porad, udzielając pomocy ponad 276 tysiącom pacjentów.

Usprawnienia dla pacjentów w POSUM

POSUM wprowadził powiadomienia SMS o zbliżających się wizytach u lekarza. Współpraca z Biurem Poznań Kontakt umożliwia dodzwonienie się do części poradni w ciągu poniżej minuty. Ponadto, placówka uruchomi nowy aparat RTG, który zwiększy dostępność diagnostyki.

Zmiany w miejskim szpitalu im. J. Strusia

Szpital im. J. Strusia wprowadził rezonans magnetyczny 3T oraz robota da Vinci do zabiegów urologicznych, co minimalizuje inwazyjność operacji. Poradnia onkologiczna rozpoczęła działalność, a placówka udoskonaliła obsługę pacjentów poprzez uruchomienie „Call Center”.

– W planach jest rozbudowanie szpitala im. Strusia o dodatkowy budynek, w którym mieściłyby się oddziały geriatrii oraz rehabilitacji neurologicznej i ogólnoustrojowej. Projekt ma poparcie klubu, jestem przekonany, że tak ważną inwestycję poprze również rada miasta – powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

fot. Łukasz Gdak

Planowane rozbudowy i nowe placówki

Miasto planuje rozbudowę szpitala im. J. Strusia o dodatkowy budynek, który skupi się na geriatrii oraz rehabilitacji neurologicznej i ogólnoustrojowej. To odpowiedź na potrzeby pacjentów wymagających kompleksowej opieki po zdarzeniach kardiologicznych, neurologicznych i ortopedycznych. Ponadto, szpital im. F. Raszei rozpoczął modernizację oddziałów chirurgicznych.

Programy zdrowotne dla mieszkańców

Poznań kontynuuje program dofinansowania in vitro, pomagając wielu parom spełnić marzenie o rodzicielstwie.

– Dla wielu par in vitro jest jedyną szansą na upragnione dziecko – stwierdziła Maria Lisiecka-Pawełczak – przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania.

Miasto wprowadziło również program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród kobiet powyżej 50. roku życia, aby zabezpieczyć ich zdrowie. Poza tym działa na rzecz profilaktyki zdrowia intymnego, oferując punkt profilaktyczny dostępny przez całą dobę.

– Dzięki takim programom jak Punkt Profilaktyki Intymnej, w bardzo konkretny sposób pomogliśmy już tysiącom poznanianek i poznaniaków – dodała Marta Mazurek, miejska radna.

Poznań organizuje różnorodne akcje i programy profilaktyczne, takie jak szczepienia przeciwko grypie dla seniorów, szczepienia przeciwko HPV dla nastolatków, „Poznań w formie”, czy Białe Soboty.

– Jako samorząd robimy wszystko, by zapewnić poznaniakom i poznaniankom jak najlepszy dostęp do lekarzy, badań i profilaktyki. Konsekwentnie wspieramy miejskie placówki lecznicze – powiedział prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj też: Dwa nowe Centra Zdrowia Psychicznego powstaną w Wielkopolsce

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl